Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За щастливата развръзка на една светкавична дарителска кампания

Десислава Олованова: При форсмажор и дарителите следва да различават право от привилегия

Александровска болница ще може да закупи петте апарата, за които липсваше финансиране

Днес следобед дарителската платформа, през която бяха събрани парите за 5 респираторни апарата за Александровска болница, ще преведе на болницата събраната сума. Това съобщи пред "Хоризонт" Десислава Олованова, една от трите дами, инициирали кампанията „България за България”, която събра за броени часове средства за респираторите.

До казуса се стигна след като Александровска болница отказа дарение под условие.

Казусът е много сложен и много деликатен. Всяка гледна точка си има основания. Ние не искахме да коментираме или да морализираме, обясни пред „Хоризонт” Десислава Олованова.

В мирно време, когато си дарител, може да поставяш условия. Между другото, парите за Софийския университет са дарени под условие от братята Георгиеви. Да поставяш условие, когато даряваш пари, е нормално. Проблемът е, че когато имаш форсмажорна ситуация, хората трябва да правят разлика, и дарителите в това число, между право и привилегия. Привилегиите са възможни тогава, когато обществото се намира в своя нормална фаза на функциониране. Привилегията да бъдеш дарител и да се възползват твоите служители, когато няма наплив от болни, е нормална. Но когато имаме форсмажорна ситуация и всеки може да се окаже болен, тогава привилегиите не действат. Действа правото, а по право лечение трябва да получи абсолютно всеки, независимо дали е дарител или не”, коментира Десислава Олованова в предаването "Хоризонт до обед".

Дамите приели условието като недомислица от страна на дарителя. Всички ние сме изключително стресирани и уплашени и бързо трябва да свикваме с новата обстановка около нас, правим грешки или действаме необмислено, обясни Олованова. Подтикът да съберем тези пари дойде от това, че случайно разбрахме, че тези пари ги няма”, сподели тя.

В момент, в който няма апарати и няма откъде да се купят, дори да разполагаме с пари, се оказва, че от Александровска болница са били далновидни и бързи и са успели да договорат 15 апарата на изключително ниска цена, преди да намерят финансирането за тях, обясни Десислава Олованова.

„И те са много качествени, те са японски. На много ниска цена. Те ги поръчаха. Започват да валят даренията. Целеви средства, дарени за апаратите, покриват 10 от тях. Пет остават без финансиране. Аз предполагам, че ако тези пари не бяха събрани по този начин, държавата щеше да финансира въпросните 5 апарата. Директно се обадихме в Александровска болница, предложихме им да им съберем парите, защото бяхме сигурни, че имаме капацитета – и трите по един или друг начин сме в сферата на маркетинга и комуникациите. Нашите бизнес проекти са доста намалели заради ситуацията и трябваше някак си да си канализираме енергията. Така започна кампанията”, разказа още тя.

Какви дарители са се включили?

1515 души са дарили, по-голяма част от тях не са си написали имената, а са просто анонимни дарители. Между тях има хора, които са дарили по 5 евро. Платформата емного удобна за ползване. Има много хора, които са дарили по 200-300 евро, а това не е малка сума за едно домакинство. На нас ни направи впечатление, че преобладаващата част са хора с по 100, 200, 300 евро. Това страшно много ни развълнува нас самите. Но има също така и дарители с 1000, 2000 евро, много от тях са анонимни дарители”, допълни Олованова.

Три от апаратите са платени именно от тези по-малки анонимни дарители, а другите два апарата от общо петте, останали зазакупуване, са били поети от двама корпоративни дарители без никакви условия. Евродепутатът Ева Майдел е дарила 3 хиляди евро и е съдействала за огласяване на кампанията.

Още за добрия финал на тази история слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16