Дистанционното обучение измести акцента от оценяването към това какво може да се научи от децата за един ден. Така смята Боян Захариев, експерт в Институт "Отворено общество".
"Опитът от дистанционното обучение след епидемията ще може да се прилага за по-приобщаващо образование, за деца от уязвимите групи, за деца, които са болни, за деца, които по една или друга причина имат затруднения да използват или да участват в присъствени занятия", коментира Захариев в предаването „Хоризонт до обед“.
Боян Захариев изрази предположение, че Министерството на образованието ще инвестира в подпомагане на децата, които нямат достъп до технологии за дистанционно обучение, ако продължи по-дълго разпространението на заразата с коронавирус.
"И това в обичайни времена нямаше да бъде забелязано, а сега ще стане много видимо. И това е хубаво, защото епидемията изкарва на повърхността проблеми, неравенства, които преди не сме забелязвали. Аз намирам това също за позитивен ефект", заяви Захариев.
Новият опит, усилието да се общува по друг начин провокира интереса на някои ученици, които преди това не са били заинтересовани да се включат в обучението при стандартните методи на преподаване.
"А сега изведнъж любопитството се събужда и те някак си се интегрират в някаква степен в обучението", изтъкна експертът.
Най-голямото изкуство не е да се създават нови ресурси, а педагогът, учителят да направи карта, с която да помогне на учениците да намират полезни неща в интернет.
"Ето това трябва да се развие сега и допълнително - иновации, които ги имаше в отделни училища и преди, например т.нар. обърната класна стая, където именно неинтерактивните части са изнесени вкъщи - децата гледат видео, четат сами, подготвят се“, подчерта Боян Захариев.
Друга иновация, която може да се въведе, е преструктуриране на самите часове, които са донякъде остаряла форма, но все още я има навсякъде по света, смята той.
"Например т.нар. проектно базирано обучение е една възможност - дават се на децата комплект от задачи, които се изпълняват по-дълго време, в продължение на дни. Те се обсъждат междувременно и ползвайки проекта, идеята, по която те работят, се научават различни неща."
Боян Захариев очерта и ролята на играта при обучението.
"Ние обичайно подценяваме нейната роля в ученето, но тя е огромна, нищо че не се вижда във формалния учебен процес. Тя е просто гигантска, може дори да е по-голяма от това, което се научава по време на формалното учене."
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
„Ако има въобще положителна страна на тази криза, тя е в областта на образованието. Кризата даде невероятен тласък на развитието на електронното обучение. Тласък, който в една стандартна ситуация едва ли щеше да се случи в такъв мащаб .” Този..
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден този Координационният център по пътна безопасност, който да координира..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си...
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..