Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Красимир Минкин: Не е прекъснато лечението на болните с епилепсия

Доц. Красимир Минкин
Снимка: Стаматина Никова

В условията на пандемия от новия коронавирус лекарите в столичната болница "Св. Иван Рилски" не спират да помагат на пациенти с тежка форма на епилепсия. Според статистиката от това заболяване страда около 1% от населението на земята. У нас болните са 70 000 души, а повече от половината пациенти с тежки епилептични пристъпи са деца.

И в условията на пандемия лекарите в Центъра по епилептична хирургия към Университетската болница "Св. Иван Рилски" в София всекидневно се борят за нечий живот.

"За щастие повечето пациенти са лесно лечими, само с антиепилептични медикаменти - около 75%, но около 25%, което прави огромен брой пациенти за всяка страна, не се поддават на лечение с медикаменти. Те се лекуват в центрове като нашия, където търсим включително хирургични възможности за овладяване на пристъпите, които могат да са много често животозастрашаващи“, коментира пред БНР доц. д-р Красимир Минкин, началник на центъра.

В условията на пандемия за лесните случаи лекарите предприемат терапия по телефона, но пациентите с ежедневни епилептични пристъпи се лекуват в болниците

В Центъра по епилептична хирургия към УМБАЛ "Св. Иван Рилски" се диагностицират и лекуват успешно пациентите с най-тежките форми на епилепсия, включително и тези, при които не е помогнал нито един медикамент.

"Диагностиката е навременна, включително като период от откриването на епилептичните пристъпи, ако са много тежки до времето, когато бъде извършена оперативна интервенция. Нещо, с което нашият център е единствен и водещ в България. Врeмето, което минава от появата на пристъпите до предприемане на лечението е доста по-малко, отколкото средното за Европа, тъй като и тук достъпът до медицинско обслужване е сравнително добър", посочи доц. Минкин.

За последните 10 години в Центъра по епилептична хирургия към Университетската болница "Св. Иван Рилски" в София са оперирани 270 пациенти. При 189 е постигнат пълен успех и те вече нямат епилептични пристъпи.

65 милиона души по света живеят с епилепсия. Около 10 на 1000 страдащи са с непрестанни пристъпи. При 1/3 от тях епилепсията не може да бъде контролирана, защото не се поддава на лечение. Дори и в развитите страни 4 от 10 болни от епилепсия не се лекуват адекватно. А отвъд сухата статистика стоят човешки съдби, страдание и надежда.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02