Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китайски лекари описаха в наръчник борбата с коронавируса

Китай спечели битка, но войната с коронавируса продължава в други точки по света.
Снимка: EPA/БГНЕС

Какво научи Китай, сблъсквайки се първи с новия коронавирус – най-важното от китайския опит е описано в наръчник на китайските лекари, разпространен по цял свят на руски  и английски език. В него е описано как е организирана работата в лечебните заведения, как работи медицинския екип, какви лекарства и в каква фаза на болестта се дават. 

"Войната едва започва". С тези думи проф. Тинбо Лиан завършва обръщението си в началото на наръчника на китайските лекари за справяне с коронавируса. 

Първият пациент в Китай е регистриран на 1 декември, нулевият така и не е открит. От тази седмица, за първи път след два месеца карантина в провинция Хубей бяха отменени част от ограниченията. 

Китайски експерти в момента отказват помощ в редица държави, а препоръките им навсякъде са действията да бъдат по-строги. 

Лекари от САЩ, Великобритания и Германия се събраха виртуално с китайските си колеги тази седмица, за да почерпят от натрупания техен опит.

"Радваме се да споделим от първа линия на фронта опит, който сме натрупали с тежки усилия. Така колегите ни от чужбина ще могат да знаят повече за болестта и как да лекуват критично болни пациенти, да могат да се адаптират по-бързо към ситуацията и да вземат ефективни мерки за лечение“, казва Цао Вей.

Навсякъде по света именно медицинските лица са тези, които препоръчват и определят мерките срещу коронавируса, а въпросите към китайските експерти са най-различни – как се налага социална изолация, какви мерки се предприемат в градовете.

"Предимно искат да знаят какво е лечението на критично болните, как да понижат процента на смъртност и да увеличат броя на излекувалите се. Искат опит и за действието на антивирусните лекарства и как да предпазят медицинския персонал от инфекции", коментира Уан Вей.

В наръчника е описано как е организирана една болница, в която има заразени с COVID-19 пациенти. Движението на болнична територия  се основава на принципа на три зони с два коридора – заразена зона, потенциално заразена и чиста зона. Между тези три зони има буферни коридори. 

Персоналът преминава през стриктно обучение как да работи във всяка една от обособените зони. Разделен е на два екипа, които работят максимум по 4 часа в заразената зона. Те не само работят там, но и живеят там, в изолация и нямат право да излизат без разрешение. Хранителната им диета е подсилена, за да издържат на натоварването и да бъде подсилен имунитетът им. Преди да бъдат допуснати пациентите до болницата, те провеждат онлайн консултация на специално създадена платформа.

"Ние, докторите,  разбираме, че трябва да направим каквото е нужно. Най-тежката ни задача са критичните случаи и тъкмо там сме най-необходими", допълва Дзян Сиаоган.

Китайските лекари въвеждат и строги изисквания за изписване от болница – липса на висока телесна температура най-малко 3 дни, два отрицателни теста, направени през 24 часа. След излизането от болница медицинското наблюдение продължава, налага се и двуседмична карантина, по време на която излекуваният пациент трябва да си мери температурата два пъти дневно, а за него отговаря отделен доктор, който продължава проверка за състоянието му на третия и на шестия месец след изписването. 

От наръчника става ясно, че Китай спечели голямата битка, но войната с вируса не приключва там.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59