Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Марина Лякова: Кризата крие надежда за възраждане на експертното знание

Един от изводите е за нарастването на глобалното неравенство

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не само медицинските, но и икономическите последствия ще са много негативни от пандемията с коронавируса. Най-голямата надежда е в науката. Тази позиция изрази в в предаването "Хоризонт до обед" социологът проф. Марина Лякова, преподавател в Университета в Карлсруе, Германия.

"Ние трябва да се уповаваме на експертите, на тези, които работят на терен. Това в момента са лекарите, медицинскити сестри. Те изнасят цялата криза буквално с ръцете си. Ние трябва да разчитаме на тези експерти, че те ще ни преведат в тази криза и според мен това е една надежда за възраждане на експертното знание", изтъкна проф. Лякова.

Според прогнози, в Германия предстои икономически срив, който ще бъде в интервала между 7 и 20% заради кризата.

"Само за сравнение - при кризата през 2009 година немската икономика беше в минус 5,6%,т.е. очаква ни една наистина безпрецедентна криза и това оказва влияние върху различните професии. Най-засегнати са тези, които работят на терен, разбира се - на първо място лекари, медицински сестри, санитари", допълни социологът.

В Германия е направен анализ за разпределението по пол на заетите в определени професии.

"Така например от работещите в болници 76% са жени, от работещите в магазините 73% са жени, т.е. жените в някаква степен са по-силно изложени да работят при рискови условия, защото такъв тип професии са представени. От друга страна, разбира се, в чистота и строителство повече са представени мъжете", допълни преподавателят.

Изключително голям е рискът за бедните, за бездомните, които се изхранват в социални кухни, посочи проф. Лякова. "Аз мисля, че един от големите изводи, които ще трябва да направим след тази криза, е за изключително нарастване на глобалното социално неравенство", коментира Марина Лякова.

Доклад на ООН сочи, че 55% от населението на света няма достъп до санитарен възел, 2,2 милиарда души нямат достъп до чиста питейна вода. Поставя се под въпрос идеята за универсални човешки права.

"Възможно ли е да говорим за универсални човешки права, когато правото на живот, правото на здраве, правото на хляб и вода не са гарантирани. И това ще е тема, която дълго ще ни занимава, защото на практика човешките права са абсолютно немислими без социални права. Един бедстващ човек, който няма вода, няма храна, е поставен при несравнимо по-лоши условия в тази кризисна ситуация", изтъкна Марина Лякова.

Обществото на отворените граници има безспорни предимства,каза още проф. Лякова. "Имам някаква статистика пред очите ми - например гражданите на 80 милионна Германия през 2018 година са провели 70 милиона туристически пътувания с трайност минимум 5 дни, от тях 50 милиона в чужбина."

Като сериозен се очертава проблемът с работещите мигранти заради затворените граници.

Ще се стигне до преосмисляне на ролята на държавата, смята университетският преподавател.

"Държавите в криза или така наречените провалени държави не могат да се справят толкова ефективно, и те съвсем очевидно посягат към арсенал от тоталитарни мерки, опитват се да прикриват слабостта със сила".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34