Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристалина Георгиева: Целият кредитен ресурс на МВФ може да е за страни, засегнати от Covid-19

Забавянето на световната икономика крие риск от банкрути и съкращения

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.
Снимка: Ройтерс

Световната икономика може да изпадне в по-тежка рецесия, отколкото през 2009 година. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, предаде Ройтерс. 

По прогнози на Фонда се очаква възстановяване през 2021-а, но то ще бъде постигнато, само ако страните успеят да овладеят разпространението на коронавируса, както и да ограничат икономическите щети. 

“Основното безпокойство от дългосрочно влияние на внезапното спиране на световната икономика е рискът от вълна от банкрути и съкращения. Това не само може да подкопае възстановяването, но и да разруши структурата на нашите общества. За да избегнат това да се случи,  много страни предприеха широкообхватни мерки, за да овладеят кризата в здравеопазването по места и за да смекчат влиянието й върху икономиката - и от парична, и от фискална страна”, каза Кристалина Георгиева на пресконференция след телефонен разговор с представители на финансовите власти от 24-те страни от Международния валутен и финансов комитет към Фонда, уточняват от агенцията. 

Георгиева каза, че 81 страни са поискали досега помощ от МВФ във връзка с кризата с Covid-19. Тя повтори, че организацията е готова да предостави целия си кредитен ресурс на стойност 1 трилион долара на страни, засегнати от вируса. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ

МВФ очаква глобална рецесия през 2020 г.

Пандемията от COVID-19 е "безпрецедентна ситуация, при която глобалната здравна пандемия се превърна в икономическа и финансова криза", заяви в петък управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Тя посочи, че с..

публикувано на 27.03.20 в 16:25
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пожарникари спасяват работници, след като средновековна кула близо до Римския форум частично се срути по време на ремонтни дейности, 3 ноември 2025 г.

Срути се средновековна кула в историческия център на Рим, един човек е в тежко състояние 

В централната част на Рим се срути частично средновековна кула с историческо значение. В нея са били извършвани мащабни реставрации. Спасени са четирима работници, но единият от тях е в тежко състояние в болница. Техен колега е открит под развалините...

публикувано на 03.11.25 в 16:09
Министърът на образованието Красимир Вълчев.

Процентът, с който догодина ще се увеличат учителските заплати, все още не е окончателно уточнен

Процентът, с който догодина ще бъдат увеличени учителските заплати, все още не окончателно уточнен. Това поясни министърът на образованието Красимир Вълчев.  "Имаме едни разчетени средства, но е въпрос на разговори със синдикатите откога и с колко..

публикувано на 03.11.25 в 15:56

Административният съд във В. Търново ще решава за каменната кариера до Сухиндол

Административният съд във Велико Търново ще решава за кариерата за варовик и базалт до Сухиндол. За 35 години е проектът за разработване на находището, като прогнозният средногодишен добив е 35 хиляди кубически метра строителни материали. Инвеститорът..

публикувано на 03.11.25 в 15:45
Затворническото общежитие в Ловеч, откъдето са избягали двамата затворници.

Десетки полицаи са участвали в издирването на двамата избягали затворници в Ловеч

Десетки полицаи от управлението в Ловеч са участвали снощи в акцията по задържането на двамата избягали затворници. Полиция блокира изходите на Ловеч, издирва избягал затворник Единият от двамата избягали от затвора в Ловеч още не е заловен..

публикувано на 03.11.25 в 15:37
Докладчик по делото е съдия Сашо Пенов.

Конституционният съд образува дело за промените в Закона за ДАНС

По искане на депутати от 51-вото Народно събрание Конституционният съд образува дело за обявяване за противоконституционни приетите от Народното събрание промени в Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). С тях председателят на..

публикувано на 03.11.25 в 15:18

Кмет на павликенско село е бил пребит заради съставен акт за незаконно изхвърлени отпадъци

Кметът на павликенското село Дъскот Николай Митев е бил пребит в кметството от нарушител, на когото е съставил акт за незаконно изхвърлени строителни и битови отпадъци.  Кметът на Дъскот е извършил днес по обяд проверка след подаден сигнал за..

публикувано на 03.11.25 в 15:07
Атанас Величков

Атанас Величков след вота в РСМ: Европейският ход на държавата вероятно ще се забави

" Победата на ВМРО-ДПМНЕ на местните избори в Република Северна Македония беше очаквана и убедителна . Забелязва се огромен спад на гласовете за партията - минус 140 000. На тези избори се забелязва и ниска избирателна активност - около 40%. Плюс..

публикувано на 03.11.25 в 14:51