„Този момент е преломен за българската култура. Ако направим грешка днес, в следващите две години, минимум, ще трябва да спасяваме културата от ликвидиране на части от нея и ще получим т.нар. „непълен пазар“, което означава изчезване на цели форми от изкуството“. Това коментира пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата, преподавател и в НАТФИЗ.
Според нея България е останала единствената страна в Европейския съюз без алтернативни източници на финансиране:
„В момента те се явяват в Европейския съюз като допълнителни буфери, както е случаят във Великобритания, където националната лотария е един от основните финансови инструменти за финансиране“.
В предаването „Хоризонт за вас“ Андреева поясни, че повече от 70 държави са предприели мерки в областта на културата, но ние вече сме закъснели:
„Голямата надежда, предложенията за социален и структурен фонд, е, че тези две програми ще могат да осигурят екзистент минимум във времето на извънредното положение. В останалите държави в рамките на кризисните мерки са сложени и самонаетите и свободни артисти“.
По думите на Диана Андреева дори и да падне извънредното положение и да се нормализира животът, хората трудно ще се върнат в залите за културни събития.
„Този рационален консерватизъм трябва да се взима предвид. Друг фактор, който ще изиграе роля, са по-малкото разходи, които ще правят домакинствата“.
Андреева смята, че е голям пропуск това, че не се говори за съдбата на хората, заети във филмовата индустрия:
„Всяка европейска държава според възможностите си осигури възнаграждение. Дори Северна Македония осигури на артистите и хората, заети в културата, но не са на щат, минимална работна заплата месечно“.
Интервюто с Диана Андреева можете да чуете в звуковия файл.
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..