Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инспекцията по труда: Не подписвайте за отказ от права въпреки извънредната ситуация

Снимка: ЕПА/БГНЕС

С 50 процента нараства броя на  нарушенията на трудовото законодателство от началото на извънредното положение у нас. От  Главната инспекция по труда са категорични, че работниците не могат да се изпращат в неплатен отпуск без тяхно съгласие.

Над 600 са вече сигналите в трудовата инспекция, като една трета от тях са за неизплащане на заплати и отпуски при освобождаване на персонал от работа. Често се упражнява и принуда работникът да напусне по взаимно съгласие.

Дина Христова от главната Инспекция по труда коментира:

„Факт е обаче, че ако работниците се съгласят да напусна по взаимно съгласие, те губят не само пълните си права на обезщетение за безработица, те губят и обезщетения, които работодателят дължи по Кодекса на труда.

Така че нашият съвет е наистина работниците да не се съгласяват с отказ от права, защото веднъж разписали по взаимно съгласие, на практика трудно може да бъдат защитени правата им“.

Част от бизнеса според подадените сигнали е притискал персонала да поиска да ползва неплатен отпуск, като подпише желанието за това. Има и сигнали за фалшифицирани подписи:

„Когато при нас има сигнали, от които да е видно, че работникът не е подписвал документ и е бил оказан натиск върху него, ние ще използваме нашите сигнални функции, за да сигнализираме прокуратурата. Ситуацията е такава, че по-скоро можем да говорим за чести такива случаи в момента“, обясни Дина Христова.

Съветът към хората е да внимават дали се спазват сроковете на предизвестието за освобождаване - ако те се нарушават, се дължи обезщетение, но предизвестието може да изтече и в рамките на отпуск на наетия, който се ползва към момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Всяко мирно споразумение трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..

публикувано на 22.11.25 в 00:00

Наводнени къщи и мазета след пороен дъжд в Петрич

На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..

обновено на 21.11.25 в 23:54
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Швейцария предоставя на Кипър 11 млн. евро за миграционни проекти

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..

публикувано на 21.11.25 в 22:55

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..

публикувано на 21.11.25 в 22:36

Марсалек и българската шпионска мрежа свързани със схема за пране на милиарди чрез крипто канали

Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“.  Две мрежи за пране на..

публикувано на 21.11.25 в 22:12

Трима миньори са в неизвестност в Астурия

Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината.  Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..

публикувано на 21.11.25 в 22:06
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Гутериш: Мирното решение за Украйна трябва да съхранява териториалната ѝ цялост

Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..

публикувано на 21.11.25 в 20:41