Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МОН: Затворените частни градини и ясли не трябва да събират такси

| обновено на 06.04.20 в 18:24
Снимка: Община Русе

Частните детски градини, които са затворени заради извънредното положение в страната, не трябва да изискват заплащането на такса от родителите на децата, тъй като за този период услуга не се предоставя. Това обясни пред „Хоризонт“ Наталия Михалевска от Министерството на образованието и науката (МОН).

В София има лицензирани частни ясли, които дават допълнителна точка при кандидатстване за общинска детска градина, ако детето е посещавало забавачката минимум 6 месеца от обявяването на класирането. Но родители разказват, че директори им обяснили, че ако не заплатят половин такса, няма да получат допълнителната точка.

„В момента ни събират 50% от таксата, като казват, че ако не я платим тази такса, детето няма да получи точка за градина. Т.е. те де факто ни извиват ръцете“, каза родител, пожелал анонимност.

По думите на управителя на една от най-големите частни детски градини в София, която също пожела анонимност, те не могат да просъществуват, ако не събират пари от родителите.

„Единственият вариант е минимална сума да се събира от родителите, за да можем да си поддържаме структурата, докато това нещо премине“, каза тя.

За времето на извънредното положение, през което частните детски градини са затворени, те не следва да изискват заплащането на цена за непредоставена услуга, заяви за програма „Хоризонт“ на БНР Наталия Михалевска от Министерството на образованието и науката.

„Препоръчваме или възстановяване на платените суми, които са дадени авансово, или използване на платената цена за бъдещи периоди. Възможно е и прихващане на част от вече заплатените суми“, каза тя.

Репортаж на Поли Начева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кюстендил експериментират с нова система за плащане на такса смет

Нова система за плащане на таксата смет - с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на..

публикувано на 25.02.25 в 14:21
Проф. Васил Яблански

Скринингова кампания за гръбначни изкривявания при децата

" Мотивацията, за да организираме кампаниите за гръбначните изкривявания при деца и тийнейджъри е, че дълги години нашият екип в болницата се занимаваме с хирургично лечение на деца с гръбначни деформации, разказа   за "Нощен Хоризонт" проф. Васил Яблански, един от водещите специалисти в областта на ендопротезирането, гръбначната и костно-ставната..

публикувано на 25.02.25 в 14:06
Президентът Румен Радев

Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за мирно решение на войната в Украйна

Президентът Румен Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение на войната в Украйна. Държавният глава посочи, че САЩ и европейските партньори имат различни подходи за разрешаването на този конфликт. "САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Това, което видяхме..

публикувано на 25.02.25 в 14:01

Прокуратурата в Плевен разследва пожар в Беглеж, при който загина възрастна жена

Окръжната прокуратура в Плевен продължава работата по досъдебно производство за пожар в село Беглеж, при който загина 75-годишна жена. Работи се по всички версии, назначени са експертизи за установяване на причините. Пожарът е отбелязан в бюлетина на МВР. След като приключило гасенето на огъня, обхванал къщата в Беглеж, в едно от..

публикувано на 25.02.25 в 13:54

Два лева за Синя и Зелена зона в Бургас от 1-ви април

От 1-ви април таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева . Увеличението беше гласувано на Общинска сесия днес. С 32 гласа "за" и 13 "против" предложението на общинската администрация беше прието . В мотивите си Общината обяснява увеличението на цената като опит да се намали трафикът и..

публикувано на 25.02.25 в 13:54
Ахмед ал Шараа

Сирия: Конференция за национален диалог предвижда държавен монопол върху оръжията

С обещания за държавен монопол върху оръжията и критики от страна на кюрдските организации започна конференцията за национален диалог в Сирия. Конференцията се провежда в президентския дворец в Дамаск, който се ползваше от Асад, като сред стотиците участници са представени различни религиозни общности и политически противници на предишната..

публикувано на 25.02.25 в 13:52
Йоахим Нагел, управител на Бундесбанк

Германската централна банка отчете първата си загуба от 1979 г.

Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..

публикувано на 25.02.25 в 13:40