Кои са проблемните ситуации, възникващи в аптеките в епидемичната обстановка
„Знаете, че имаше призив към пациентите, за да се ограничат контактите, да не посещават личните лекари. В голяма част от случаите те лекуват по телефона, изпращат пациентите си с рецепти по Вайбър, които обаче в никакъв случай ние не можем да счетем за рецепти и електронно здравеопазване, което всички чакаме от поне 20 години.
Съответно фармацевтите не могат да дават лекарства без рецепта и връщат пациентите. Или пък е предписано едно лекарството по търговското му наименование и фармацевтът, за разлика от колегите си в другите държави в Европейския съюз, не може да прави генерична замяна. Тази замяна, която предизвика и разбуни доста духове напоследък. И затова пациентите се връщат ненужно, бих казала, тъй като на практика щеше да се предостави възможност за избор между няколко еквивалентни продукта“.
Проф. Асена Стоименова обясни, че рецептата, снимана на телефона, не отговаря на законовите изисквания и въпреки, че фармацевтите се стараят да не формализират излишно продажбата на медикаменти, те са притиснати и от проверки на контролни органи, и от опасенията, че е възможно някои пациенти да злоупотребяват.
Може ли снимани на телефона рецепти и изпратени по Вайбър или чрез други приложения да се ползват легитимно в аптеките
„Няма как да се ползват легитимно в аптеките, защото не е това законодателството. Не може веднъж общопрактикуващите лекари да цитират законодателството, а следващия път да призовават към нарушаването му. И сега рецептите на хартиен носител съдържат често грешки при предписване, има липсващи атрибути и на практика всеки един фармацевт, ако се формализира, може да откаже да ги изпълни“.
Тук обаче, това, за което ние призовавахме в условията на извънредно положение, бе да не се формализират колегите, да се прояви гъвкавост, посочи Стоименова, като отбеляза, че този подход не се оказал най-добрият вариант за фармацевтите:
„Хвърлиха се проверки срещу колегите в аптеките, по 5-6 институции проверяваха наведнъж и това в условията на извънредно положение, които не са нормални… Не мисля, че е адекватно на ситуацията“.
Ако спази законовите изисквания, фармацевтът трябва да откаже да изпълни рецепта, която му е показана по мобилно приложение, а ако я изпълни, става нарушител, обясни проф. Стоименова:
„Формално е неизпълнение на закона…..Разбира се, че би могло да има последствия, особено когато няма атрибутите, няма оставена рецепта…. Какво пречи на този пациент да обиколи 20 аптеки с тази вайбър-рецепта и да се презапаси с лекарства и някой друг пациент, който ще има в конкретния момент нужда от точно тези лекарства, няма да може да ги получи.
Как фармацевтът ще се увери, че тя е предписана от лекар, как ще се свърже с този лекар, дали ще има УИН на тази рецепта, по какъв начин ще го идентифицира… Много са въпросите“.
Затова тя призова пациентите да се снабдяват с рецепти и да помолят лекарите да посочват и генерици при изписването на рецепта, за да има избор при липса на определен медикаменти:
„Вземете си рецепта, отидете на лекар - той е този, който трябва да поеме отговорност за вашето диагностициране, лекуване и да проследи лечението.
И още нещо - изискайте от вашия лекар да предпише генерично, защото лекарите имат право да предписват генерично. Друг е въпросът защо не го правят“, апелира професор Стоименова. Тя посочи, че на аптеките скоро ще има и плакати, с които фармацевтите ще отправят тези призиви и ще информират пациентите.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
"Не мога да си представя какво чудо може да се случи, за да се получи перфектен бюджет. Този процес не започва в момента. Той е следствие и на харченето на предишните правителства". Това обясни пред БНР Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България. "Бюджетът не трябва да се политизира, но той е критичен..
" По-скоро ще се потърси сближаване между Германия и САЩ , както правят опити и западноевропейските лидери да се сближат. Почти никой в Европа не очакваше Тръмп да спечели. Така че те в момента трябва да се пренастроят в известен смисъл". Това мнение изказа пред БНР Иван Начев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "..
Днес се очакват първи резултати от пробите от храната, взети в детската градина „8 Март“ в пловдивския район „Южен“. Близо 20 деца от общо 130 там са потърсили лекарска помощ в петък вечерта със симптоми на неразположение. В петък на обяд те са консумирали супа от месо с ориз, огретен от картофи, круша и пълнозърнест хляб. Децата са на..
Министрите на външните работи на ЕС приеха 16-ия санкционен пакет срещу Русия в деня, в който преди три години тя започна инвазията си в Украйна. В санкционния списък има медии. Сред тях е изданието "News Front", което има версия и на български език. През 2017 година то е разследвано от ГДБОП. Смята се, че българи, работещи за сайта,..
Прокуратурата в Разлог е образувала досъдебно производство за смърт по непредпазливост, след като вчера следобед 44-годишна жена загина в Пирин при удар на АТВ в дърво, в гората над село Кремен. Към момента не е уточнено дали инцидентът е станал на територията на Национален парк "Пирин" или извън нея. Според директора на парковата дирекция..
МВР продължава да издирва участници в инцидентите по време на протеста с участие на привърженици на "Възраждане" пред Дома на Европа в София. Пострадалите полицаи вече са добре и се възстановяват. Един от тях каза за БНР, че в протеста са се включили провокатори. До момента задържаните са около 10. Полицията в София продължава да издирва..
Израелският външен министър Гидеон Саар ще се срещне днес с европейски представители в Брюксел. Той ще председателства среща на съвета на Асоциацията Европейски съюз - Израел заедно с върховния представител на общността по външната политика и сигурността Кая Калас. Това е първата подобна сесия от 2022 г. насам и тя ще е с фокус върху хуманитарната..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.