„Купувайте книги, подкрепяйте най-вече по-малките, бутиковите издателства. Те работят с много малък ресурс и буквално две-три седмици блокаж на икономиката, а то трае вече доста повече, може да ги „бутне” и може да се наложи да бъдат закрити и да приключат дейността си. Всеки разполага с някакъв ресурс. Важно е да си помагаме в този момент”, апелира в ефира на "Хоризонт" издателят и преводач Манол Пейков.
Практически няма работещи книжарници. Може би 5 или 10 процента от физическите книжарници са отворени и те нямат клиенти, защото хората са си по домовете, изтъкна Пейков.
Работят само онлайн книжарниците, а това е около 20% от оборота на едно издателство, добави той.
Много издатели изцяло са блокирали работата си и не пускат нови книги. Ако големите издателства обичайно вадят на пазара по няколко нови книги седмично, то сега това се случва веднъж на две седмици. Малките издателства пък изцяло са замразили новите заглавия, сподели наблюденията си Манол Пейков.
Пейков прогнозира обратен ефект след края на епидемията, когато ще ни залеят огромен брой заглавия и "ще се получи своеобразна книжна Коледа след кризата".
"Издателският процес не може да спре. Договорите си текат. Някои агенти изпратиха формуляри за временно спиране на действията на договорите, за да не губим пари. Повечето книжарски вериги блокираха почти изцяло плащанията, понеже са тежко затруднени. Повечето издателства в момента се издържат от продажби на собствените си сайтове", така описа ситуацията Манол Пейков он издателство "Жанет 45".
Той прекарва дните на изолация между Пловдив и село в Родопите. Смята, че по време на тази пандемия много хора интуитивно започват да се връщат към важните и изконни неща, едно от които е природата, дори да заключени в пределите на града, и снимка на природна гледка в социалните мрежи например моментално получава стотици лайкове.
В издателството на Пейков са преминали към работа на половин работен ден, а машините вместо книги изработват предпазни шлемове.
„Фирми от всички браншове търсят начин да реализират производството си. Включително търговски компании, които продават съвсем друг тип продукти. Това е хубаво на свободната икономика – тя много бързо се пренастройва, гъвкава е и реагира на тези обстоятелства. Вече трети ден продаваме шлемове. Част от тях ги даряваме”, коментира издателят.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..