Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Марков: Споходи ни конституционна чума

Снимка: БГНЕС

"Споходи ни и конституционна чума". Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ и бивш конституционен съдия Георги Марков. Той заяви, че е извоювал правото си да говори каквото мисли и няма от какво да се притеснява. Марков отново уточни, че е от гражданската квота депутат от управляващата партия. 

"Това е тежък удар по конституционализма", заяви още Марков. Коментарът му беше по повод решението на депутатите, прието с единодушно, без "против" и "въздържали се" в парламента, да не получават заплати във времето на извънредното положение в България заради кризата с коронавируса. Той посочи, че не е участвал в това гласуване, както и още 50 депутати.

Това решение е срамно и е първа стъпка към ликвидиране на депутатите, каза бившият конституционен съдия и уточни, че то е нищожно, защото е издадено от некомпетентен орган, тъй като статутът на конституционно основани органи може да бъде променян единствено от Велико народно събрание.

По думите му никой парламент досега не си е позволявал да направи това, което направи настоящето НС:

"Наруши елементарно принципа на правовата държава - дарението е личен и доброволен акт", категоричен беше Марков. Според него всеки един от депутатите има право да дари, на когото иска - да избере болница или лекарски екип, на които да дари.

В предаването "12+3" Георги Марков коментира, че "за пръв път в историята на демократична България, НС си позволява по безскрупулен и инфантилен начин да отнеме и да спре изплащането на възнаграждение на държавни служители, след като има точка в Конституцията, която гарантира правото на всеки, който е извършил някакъв труд, да получи възнаграждение".

По думите му всеки народен представител и членове на Министерски съвет трябва да знаят, че според чл. 57 от Конституцията - основните права на гражданите, каквото е правото на възнаграждение, са неотменими.

Марков беше категоричен, че Народното събрание не е работодател на депутатите и затова те получават възнаграждение по силата на Конституцията, а парламентът само определя размера на това възнаграждение.

Марков заяви, че премиерът Бойко Борисов се справя добре с овладяването на здравната "чума" и добави, че очаква да се справи така добре и с "конституционната чума". Той препоръча депутатите да се съберат и да гласуват, че се съгласяват да не получават заплатите си, а да ги дарят, където всеки посочи, че желае конкретно да отиде неговото възнаграждение.

Според Марков ЕС не се справя добре в кризата и заяви: "Брюкселският елит погребва Европа".

Цялото интервю на Петър Волгин с Георги Марков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08