Най-много липсва на вярващите това, че не могат да прекрачат прага на храма и да присъстват на богослуженията, казва отец Борис от църквата "Успение Богородично". Подчертава също, че извънредната ситуация ги е провокирала да се обърнат към възможностите на социалните мрежи, защото до този момент енорията не е присъствала в тях. "Сега предаваме литургиите онлайн, но все пак конкретно в тези дни се усеща липсата на онази тържественост, с която хората са свикнали", допълва свещеникът.
"Конкретно мога да кажа, че миналата неделя много хора бяха тъжни, защото не можаха да дойдат на тържествената литургия, която обикновено за Връбница се отслужва с много народ, с много песни. По този повод правим шествие извън църквата, което е един вид възстановка на влизането на Исус в свещения град Йерусалим", разказва отец Борис, който е наясно с тревогите и опасенията на хората в селото.
"Може би най-притеснените са възрастните. Хората, които вече имат някакви болести, като слушат за този вирус и че те са по-уязвими. Сигурно се притесняват и младите хора, семейните, да речем тези, които сега не ходят на работа и се питат какво ще стане".
15-годишният Венцислав се е нагърбил с отговорната задача да снима литургиите на живо. "Радвам се, че правя такова нещо, защото другите ще могат по този начин и те да участват, макар и само духовно. Определено има голям интерес", споделя той пред "Хоризонт".
Дистанционно общува с децата от Житницаи сестра Светла от францисканския манастир в селото, която води часовете по вероучение. Заедно ще бъдат и в дните до Христовото Възкресение.
"Да бъдат единни заедно с техните родители, да се молят преди всичко Исус да възкръсне в техните семейства, в техните сърца. Сега, в този момент на криза семейството е тази малка домашна църква, където трябва да израства и вярата, и надеждата, и любовта в децата", изтъква сестра Светла.
За духовните измерения на празника разсъждава в навечерието на Възкресение Христово Мария Станева, секретар на читалище „Йосиф Добранов“ в Житница. Тя работи при затворени врати заради ограничителните мерки, но и оказва съдействие на всеки, който я потърси.
Според Мария Станева настоящата ситуация, в която светът се бори с пандемията, е и своеобразна провокация към размисъл за всеки един от нас.
"За това какво наистина е ценно в един човешки живот, какво си заслужава, какво има смисъл, за какво си струва да се бориш, в какво си струва да влагаш силите си, стремежите си", подчерта Мария Станева.
Още щрихи от живота на вярващите в Житница - в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..