Необходими са ограничителни мерки и изолация, защото не работи идеята за придобиване на колективен имунитет с оглед на високата смъртност от Covid-19. Това заяви пред БНР Петър Галев, медицински журналист от CredoWeb - социална платформа, която свързва всички участници в здравеопазването в България.
„Науката казва, че когато има едно заразно предаване, което се предава в обществото – от човек на човек, трябва да го прекарат около 70% от популацията, за да спре масовото разпространение. Обаче има едно голямо "но". Това може да бъде приложено в чист вид за заболявания, които нямат много висока смъртност. Първоначално се говореше, че Covid-19 ще има смъртност, колкото сезонните грипни епидемии – 0,3-0,5%, но към днешна дата виждаме, че някъде смъртността надхвърли 10%, а средно за света, според „Джонс Хопкинс“, е около 8-9%.
При такава висока смъртност идеята за придобиване на колективен имунитет не може да работи“, каза Галев в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Връзка между развитие на здравната система и мерките
Според него има връзка между обезпечаването на здравната система и строгостта на мерките за ограничаване на социалния живот за противодействие на коронавируса, особено в началото на тази световна криза.
„Например държава като нашата, които са с изключително ограничени финансови ресурси и недобре осигурени откъм кадри здравеопазване, взе много стриктни мерки да ограничи социалния живот. Към днешна дата тези мерки дават много добър резултат.
А в началото държави с добре развити здравни системи решиха да подходят по-либерално, но в крайна сметка почти целият свят стигна до много стриктни мерки за ограничаване, тъй като и развитите здравни системи се претовариха. И това предизвика огромен стрес и за лекарите, и за обществата“, каза Галев.
Самосъзнанието – най-важно
Според него тестването в началния етап на много хора, за да бъдат изолирани, би било ефективно, ако имам стриктна и работеща система за изолация…
„Това остава пак на нашето съзнание като граждани да си останем вкъщи, да не излизаме, но и на това се крепят всички други мерки, които властта налага в страната.
Множеството лекари и експерти, с които контактувам, подкрепят изолацията. Лекарите са ужасени да не бъдат изправени пред избора кого да интубират и кого да лекуват, каквото видяхме, че се случи в държави, за които никога не бихме повярвали, че това може да се случи.
Великден не е мач
Петър Галев смята, че празничните църковни служби за Цветница, Великден, теоретично могат да се превърнат в катализатор на заразата.
„Но само ако възприемем най-големият християнски празник като мач. Т.е. ако се струпат хора, които нямат отношение към вярата, към духовния смисъл на Великден, а се съберем по някакви битови причини по улици и площади, за да се веселим и се чукаме с яйца, да ядем козунаци. Има такъв риск“.
„Чест прави на архиереите на православната църква, които казаха, че храмовете ще останат отворени, но призоваха да си останем вкъщи. Вярвам, че хората ще се вслушат в този призив“, каза Галев.
По-нормален живот – в средата на май
По думите на Галев има оптимизъм, защото това е вирусно заболяване, което се подчинява на общия нрав на този тип заболявания.
„Очаква се, че то не може да продължи повече от 3-4 месеца – от самото начало до затихването. Увеличаването на слънчевата радиация сега също ще съдейства за намаляване на интензивността на епидемията. Очакваме, че до средата на май ще можем да се върнем към по-нормален ритъм на живот“.
Опасения за „внос“ през есента
Галев смята, че още няма яснота дали есента ще има нов тласък на заразата.
„Тук опасението е, че всички държави по света са засегнати, но не едновременно. През есента е възможно да се получи внос на заболяването и отново да има пик, ако при сегашната криза не са го прекарали и срещнали с вируса. Под прекарване не разбирайте всичките 70% от хората да развият симптоматика, а да се е активирал имунитета на огромната част от хората без развиване на симптоми. Ако не постигнем това при сегашния пик, има вероятност есента отново да има увеличение на хората с позитивни проби.“
Отличен 6 за здравните работници
От гледна точка на човешкия потенция оценката за българската здравна система е „отличен 6“, каза Галев.
„Но големият въпрос е дали здравната ни система трябва да продължи да бъде търговско дружество и дали доходът на определено лечебно заведение трябва да зависи от бройката преминали пациенти… Този модел е порочен и не работи, той трябва да бъде променен“, посочи той.
Урок за големите организации
Според Галев всички големи организации, включително ООН, Световната здравна организация (СЗО), НАТО, ЕС не се оказаха на място при тази глобална криза с коронавируса. И в началото всяка държава трябваше да се спасява със собствени средства и усилия и това е много голям урок за бъдещето как трябва да се развиват тези организации.
„СЗО имаше противоречиви твърдения по отношение на маските – първо, че няма нужда да се носят. После се оказа, че това твърдение е обосновано от опасенията хората да не изкупят маските и да няма маски за медицинските екипи и т.н. Очевидно всички се учим в движение в такава ситуация. Но можеше СЗО да има по-активна роля в координацията на усилията на отделните правителство“, каза той.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.
През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..
Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ". Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми. " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..
В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка , битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ. Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас..
Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..
След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той ще бъде депутат от АПС. "Моделът "Пеевски" руши държавността и използва всички държавни институции като бухалка". Биршен Ибрямова: Проблемът с ДПС не е вътрешнопартиен, а на цялата..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..