В телефонен разговор президентите на Русия и на Съединените щати Владимир Путин и Донадлд Тръмп и кралят на Саудитска Арабия Салман подкрепиха споразумението в рамките на ОПЕК+ за съкращаване на добивите не петрол. Това съобщиха от пресслужбата на Кремъл.
Тримата лидери са подчертали голямото значение на споразумението за стабилизирането на глобалните пазари и за обезпечаването на устойчивост на световната икономика като цяло.
Те се съгласиха да поддържат и за в бъдеще връзка по този важен въпрос, докато в отделен двустранен разговор Тръмп и Путин продължиха да обменят мнения за петролните пазари, обсъждайки също така и стратегическата сигурност на двете страни.
Сделката беше окончателно договорена на извънредно заседание на ОПЕК+ вчера. Тя предвижда съкращаване на добивите с 9 млн. и 700 хиляди барела дневно през май и юни, с до 8 милиона барела до края на годината и с до 6 милиона барела до май 2021.
Целта на споразумението е да спре рязкото поевтиняването на петрола на световните пазари. До настоящата криза се стигна, след като в началото на март Русия и Саудитска Арабия не успяха да договорят допълнително съкращаване на добивите. Това доведе до свръхпроизводство на фона на свитото потребление заради коронавирусната пандемия и съответно до двойно обезценяване на петрола.
Министърът на петрола на Ирак Тамир Гадбан заяви, че одобрената от "ОПЕК +" сделка ще помогне за стабилизирането на петролния пазар.
Гадбан отбеляза, че резултатите от това споразумение през месеците май и юни ще бъдат "ключови" за определяне на следващите стъпки на ОПЕК. Въпреки това той припомни, че сега фокусът остава върху наблюдението на пазарите, отбелязвайки, че масовото намаляване на складовите петролни запаси се очаква да помогне за повишаване на цените на важната енергийна суровина.
Има обаче притеснения, че договореното съкращаване на производството с 9,7 млн. барела, или около 10% от глобалните доставки, ще бъде достатъчно, за да компенсира съществуващото свръх предлагане на фона на силно ограниченото търсене заради коронавирусната пандемия.
Глобалната консумация на петрол се сви с около 30% поради пандемията от Covid-19, която доведе до въвеждането на извънредно положение от редица правителства и до замирането на бизнеса по цял свят.
С оглед на това Саудитска Арабия, Кувейт и Обединените арабски емирства взеха решение да съкратят техните добиви с повече от договореното във формата "ОПЕК +", което да доведе до съкращаване на общото производство с 12,5 млн. барела на ден.
В същото време членовете на "ОПЕК +" настояват другите водещи производители като САЩ, Канада, Бразилия и Норвегия да съкратя съвместното техните добиви с още 5 млн. барела дневно.
Канада и Норвегия изразиха готовност за съкращаване, докато Съединените щати, където антитръстовото законодателство затруднява подобно държавно регулирано съкращаване, заяви, че вече са намалили производството си 2 млн. барела на ден през тази година.
САЩ, Бразилия и Канада вероятно ще допринесат сумарно за съкращенията с около 3,7 ,лн. барела на ден, тъй като производството им намалява, а другите държави от Г-20 (без Русия и Саудитска Арабия) ще намалят производството си с допълнителни 1,3 милиона до голяма степен поради спад в търсенето, предизвикан от коронавирусната пандемия.
Златният век на Америка започва точно сега, заяви Доналд Тръмп във встъпителната си реч като президент на САЩ: "От този ден нататък нашата страна ще процъфтява и пак ще бъде уважавана по целия свят", заяви той от трибуната в Ротондата на Капитолия - сградата на Конгреса в САЩ. Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и..
Веднага след президентската клетва на Тръмп заваляха блогопожелания към него от различни световни лидери: Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и вицепрезидент на САЩ Завръщането ви в Белия дом ще увеличи неимоверно разходите за отбрана и производството на отбранителни средства, се обърна към Тръмп генералният секретар на НАТО..
Речта на Тръмп беше вдъхновяваща и с много обещания. Това каза пред БНР п роф. Асен Асенов, преподавател по икономика в Американския университет във Вашингтон. "Първото нещо, което аз лично очаквам от втория мандат на Тръмп, е да се направят промени и американската икономика да продължи да има своята роля в света. Това е голямото..
Обединението на лявото пространство трябва да продължи и в бъдеще и аз ще работя за този дългосрочен проект, ако бъда избран за лидер на БСП, заяви Кристиан Вигенин, който в момента е заместник-председател на социалистическата партия. Кристиан Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП "Моята амбиция в тази кампания е да видим кои са..
България прави необходимия напредък към приемане на еврото според представителите на европейските институции, с които се срещна министърът на финансите Теменужка Петкова. Това е изводът в съобщението от ресорното министерство, което разпространи и снимка на Петкова с еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис, гуверньора на ЕЦБ Кристин..
"Поздравления и успех на Donald J. Trump през втория му мандат като президент на Съединените американски щати." Това написа в профила си във "Фейсбук" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "За мен бе удоволствие да работим заедно! Ще продължим сътрудничеството си заедно!", пише още Борисов. Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като..
Служител на МВР е задържан при операция на дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР. Операцията е под надзора на Софийската градска прокуратура. БНР научи че задържаният вероятно е от отдел "Миграция" към СДВР. Подробности по случая се очаква да бъдат оповестени утре.
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..