Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция: Законодателен пакет срещу Covid-кризата, освобождават 90 хил. затворници

Полицейска проверка в Истанбул, 12 април 20202 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В турския парламент продължават дискусиите и гласуването на пакет от законодателни промени. Той съдържа над 90 проектопоправки в 12 закона. До момента депутатите в Меджлиса одобриха първите 30.

По-рано пакетът мерки беше гласуван от правната комисия в турския парламент, а миналата седмица бяха завършени обсъжданията в пленарна зала.

Една от най-важните сред поправките ще даде възможност около 90 000 затворници да бъдат предсрочно освободени или поставени под домашен арест. Целта е да бъде намален броят на хората в затворите като превантивна мярка срещу евентуално разпространение на коронавируса в пренаселените места за лишаване от свобода.

Предвижда се предсрочно да бъдат освободени тези, които са изтърпели половината, а не както беше досега – 2/3 от определеното им наказание.

Мярката обхваща възрастни и болни затворници, бременни и жени-затворнички с деца, които се намират с тях зад решетките. Всички предсрочни освобождавания ще бъдат одобрявани от съдия.

Извън обхвата на законодателната промяна остават тежки престъпления като убийства, търговия с наркотици и обвиненията в тероризъм, по които са осъдени или подведени под отговорност и множество политически активисти и журналисти. Сред тях има и хора над 60 години като бизнесмена и филантроп Осман Кавала, журналистът Ахмед Алтан и др.

Журналисти започнаха кампанията „Знаеш ли, че?“, в която настояват за освобождаване на журналистите, правозащитниците, юристите, активистите и други, арестувани заради политически престъпления.

Опозицията критикува промените, включени в пакета, заради опасения за нарушаване на демократични права.

Пакетът включва регулации за предоставяне на данни за интернет-потребителите от страна на доставчиците и електронните услуги; социалните медии да бъдат длъжни да отворят свои местни представителства, ако работят в Турция, като могат да им бъдат налагани глоби, дават се възможности дори въоръжените сили да извършват разследвания, ако „при нужда“ това бъде поискано от тях от телекомуникационния регулатор (ВТК).

При внасянето на проектозакона в Меджлиса миналата седмица от обхвата на предложението за амнистия бяха изключени сексуалните посегателства след натиск от страна на женски и правозащитни организации. Първоначалната редакция предвиждаше извършилите сексуални посегателства също да могат да се възползват от предсрочното освобождаване.

Не става дума за амнистия, а за освобождаване под условие, уточни при дискусиите миналата седмица заместник-председателят на правната комисия в Меджлиса от управляващата Партия на справедливостта и развитието Йълмаз Тунч. По думите му не е правилно тероризмът да се определя като политическо престъпление:

„Може да изглежда като статия или изразяване на мнение, но това не е изразяване на мнение, ако има подбуждане към насилие,“ смята той.

Освободените 90 000 души ще бъдат заменени в затворите от други 90 000, които не се подчиняват на властта на Партията на справедливостта и развитието, коментира от парламентарната трибуна депутатката от прокюрдската Демократична партия на народите Мерал Данъш-Бешташ.

Съветът на Европа в свой доклад посочва, че от страните-членки на организацията Турция е на второ място по брой на затворниците след Русия, която обаче има и значително по-многобройно население.

Турция обаче води по пренаселеност на затворите, като на мястото за 100 души се намират 123 затворници, посочва Съветът на Европа.

В момента в турски затвори се намират почти 300 000 души.

Правозащитници са загрижени и заради качеството на храната и липсата на хигиенни условия в местата за лишаване от свобода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петер Сиярто и Владимир Малинов

Будапеща и София обсъдиха намирането на решение за транзита на руски газ за Унгария през България

Будапеща и София са намерили юридически и финансово приемливо решение за продължаване на транзита на руски газ за Унгария през територията на България. Това обяви в социалните мрежи унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от руската агенция Интерфакс, след визитата си в София днес. Унгария получава руско синьо гориво по газопровода..

публикувано на 13.12.24 в 17:49

Молдовският парламент даде на правителството извънредни пълномощия за справяне с назряващата енергийна криза

Парламентът на Молдова предостави на правителството извънредни пълномощия, за да се справи с назряващата енергийна криза, която, според управляващите, заплашва да се превърне в хуманитарна и се дължи на геополитически рекет от Москва, съобщават Ройтерс и АФП. Премиерът Дорин Речан обвини "Газпром", че отказва да доставя синьо гориво по..

публикувано на 13.12.24 в 17:34
Лена Бориславова

Прокурор от СРП предложил на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова (обновена)

След като в понеделник изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков, днес от държавното обвинение съобщиха, че районен прокурор е предложил на Сарафов да поиска от Народното събрание разрешение - Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ, да бъде разследвана..

обновено на 13.12.24 в 17:14

ЕС обмисля контакти с най-голямата бунтовническа група в Сирия, но това не значи, че ще я признае

ЕС смята да създаде контакти с "Хаят Тахрир аш Шам" - най-голямата бунтовническа група в Сирия, но това не значи, че ще я признае. Това заявиха високопоставени източници в Брюксел в навечерието на международната среща за Сирия. Тя ще се състои утре в йорданския курорт Акаба. Те дадоха за пример подхода на ЕС към талибаните в Афганистан,..

публикувано на 13.12.24 в 17:02

Община Кюстендил вдига местните данъци и такси с 15,4%

Община-Кюстендил вдига местните данъци и такси от догодина с ръста на минималната работна заплата -15,4%. Това обяви градоначалникът инж. Огнян Атанасов. Единствено няма да се увеличи данъкът МПС, а данъкът куче, който досега беше 1 стотинка, става 30 лева за некастраните животни. Според готвеното увеличение таксата смет за физическите лица в..

публикувано на 13.12.24 в 17:01

Кметове от Югозападна България: Десетки проекти на общините са изпълнени, но неразплатени

Десетки проекти на общините, финансирани по инвестиционната програма на държавата за тази година, са изпълнени, но неразплатени, алармираха кметове от Югозападна България.  Това ще блокира и бизнеса и местната власт, особено в малките общини, чиито бюджети са в пъти по-малки от стойността на проектите.  Според кметовете наличните пари в..

публикувано на 13.12.24 в 16:39

17 души ще изслуша комисията в НС, която проверява фактите за огнищата на чума и шарка по преживните животни

Временната комисия за проверка на фактите за установените огнища на чума и шарка по дребните преживни животни изготви списък от 17 имена на хората, които да бъдат поканени на изслушване.  Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по овцете и козите Депутатите решиха първо да бъдат изслушани служебният министър на..

публикувано на 13.12.24 в 16:30