Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследват Сидеров за "на Великден излезте и докажете, че Бог е над Мутафчийски"

| обновено на 13.04.20 в 19:53
Волен Сидеров
Снимка: БГНЕС

Софийската районна прокуратура се самосезира и образува досъдебно производство за нарушаване на противоепидемичните мерки по повод изявления на Волен Сидеров заради призивите му за нарушаване на карантината.

Софийската районна прокуратурата е възложила разследването на полицай от Столичната дирекция на вътрешните работи.

Разследването е за подбуждане на обществото към нарушаване на установените в страната карантинни мерки по време на извънредното положение.

В прессъобщението се цитира изказване от вчера на лидера на „Атака“, бивш депутат и настоящ общински съветник, в което той многократно призовавал за нарушаване на заповед на министъра на здравеопазването във връзка с пандемията от новия коронавирус.

Същите призиви са изпратени на средствата за масово осведомяване и под формата на прессъобщение със заглавие: „Излезте масово на Великден и докажете, че Бог е над Мутафчийски!“, пишат от държавното обвинение.

Въпреки призивите на премиера и на председателя на Националния оперативен щаб хората да посрещнат Великден в домовете си, в партийната телевизия Сидеров казва, че църквите не само трябва да останат отворени, но и хората да не ходят в тях с маски.

Той противопоставя и вярващите с председателя на щаба с думите: "Или имаш вяра, или слушаш ген. Мутафчийски“. Обяснява, че на Цветница не е отишъл в храма, защото не можел са сложи пред Бога станалата вече задължителна маска.

Според неофициална информация призовкар е направил неуспешен опит да призове Волен Сидеров лично. Затова прокуратурата е потърсила негов адвокат.

Часове преди да стане ясно, че прокуратурата се е самосезирала по телевизионния призив на Сидеров, коментар на думите му беше поискан от председателя на Националния оперативен щаб генерал Венцислав Мутафчийски:

"Не съм ги чел тези думи, така че няма какво да ги коментирам".

Това не е първата среща на Волен Сидеров с прокуратурата. През 2016 година след едно дело и три обвинения за хулигански прояви той се призна за виновен и получи общо наказание пробация и общественополезен труд. И обеща да стане съвсем друг човек.

От прокуратурата не уточняват по кой член от Наказателния кодекс е разследването, но най-вероятно става дума за коригирания заради извънредното положение текст за нapyшaвaнe нa мepĸите пpoтив paзпpocтpaнeниeтo нa зapaзнa бoлecт пo вpeмe нa пaндeмия и извънpeднo пoлoжeниe, което се наказва със затвор до 5 години и глоба от 10 000 дo 50 000 лeвa. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Президентът: Европа не може да налага мир от позицията на силата

Президентът Румен Радев призова Европа да работи заедно със САЩ за прекратяване на войната в Украйна. На пресконференция с черногорския си колега Радев коментира как геополитическата динамика през последните седмици се отразява на националните стратегии за отбрана и сигурност в рамките на НАТО. Президентът: България ще продължи да..

публикувано на 10.03.25 в 16:06
Временно управляващата посолството на САЩ в България Сюзън Фалатко и министър-председателят Росен Желязков

Премиерът Желязков се срещна с временно управляващата посолството на САЩ

Стратегическото партньорство между България и САЩ беше във фокуса на разговора на министър-председателя Росен Желязков със Сюзън Фалатко, временно управляваща посолството на САЩ в България, съобщи правителствената пресслужба.  Двамата са обсъдили възможностите за развитие на двустранните отношения с акцент върху сферите енергетика, отбрана, високи..

публикувано на 10.03.25 в 15:52
В къщата музей

Трявна обяви националния литературен конкурс на името на Петко и Пенчо Славейкови

Община Трявна обяви националния литературен конкурс на името на Петко и Пенчо Славейкови. Ежегодната надпревара за лирично стихотворение е насочена към български и чуждестранни автори.  Литературният конкурс е основна проява в рамките на най-значимото културно събитие в Трявна – националните чествания, посветени на баща и син Славейкови, които са..

публикувано на 10.03.25 в 15:50
Президентите на Черна гора Яков Милатович (вляво) и на България Румен Радев

Президентът: България ще продължи да подкрепя европейската интеграция на Черна гора

България ще продължи да подкрепя европейската интеграция на Черна гора, потвърди президентът Румен Радев след разговор в София с черногорския си колега Яков Милатович.  Според Радев поведението на Подгорица трябва да бъде пример за всички държави, които се стремят към членство в ЕС: "Ръководството на Черна гора не бяга от реформите. Черна гора..

публикувано на 10.03.25 в 15:23

Лондонската полиция затвори "Тауър бридж"

"Тауър бридж", уникалният подвижен висящ мост над река Темза и една от големите туристически забележителности в Лондон, беше затворен, след като мъж се изкачи по металните перила.  Лондонската полиция отцепи моста, като заяви, че го затваря за движението на коли и пешеходци и посъветва хората да избягват района.  Това става след като през уикенда мъж с..

публикувано на 10.03.25 в 15:13
Илюстративна снимка

Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море

Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море край бреговете на Източен Йоркшър, в резултат на което е избухнал пожар на плавателните съдове. Хеликоптер на бреговата охрана беше извикан да помогне на спасителните операции след съобщения, че танкер се е сблъскал с товарен кораб в Северно море. Бреговата охрана в момента..

публикувано на 10.03.25 в 15:07
Гордана Силяновска, президент на Северна Македония

Президентката на РСМ отзова деветима посланици, включително в България

Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова подписа укази за отзоваване от длъжност на общо девет посланици, съобщи кабинетът на президента днес, предава БТА. Назначените посланици са задължени по закон преди да бъдат назначени да представят вижданията си за отношенията с приемащата държава или международната..

публикувано на 10.03.25 в 14:52