Какво обезщетение за неизползвания си платен годишен отпуск ще ползват съкратени работници и служители, ще зависи от трудовия им стаж.
Това предвижда проект на правителствено постановление за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Проектът е публикуван за обществено обсъждане на сайта на социалното министерство, а срокът за становища е 14-и май.
Кодексът на труда изрично забранява компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения, освен при прекратяване на трудовия договор. Към момента обаче липсва ясен начин за определяне на броя на дните отпуск, за които работникът или служителят има право на обезщетение при прекратяване на трудовото му правоотношение.
Начинът за това изчисляване беше нормативно установен в наредбата за работното време, почивките и отпуските, но с решение от февруари тази година на Върховния административен съд разпоредбата беше отменена поради липсата на доказателства за проведени обществени консултации при приемането й.
Заради това към момента липсва ясен начин за определяне на броя дни платен годишен отпуск, за които работещите имат право на обезщетение при прекратяване на трудовото им правоотношение.
От социалното министерство предлагат проект, в който е записано, че при прекратяване на трудовото правоотношение броят дни на използван платен годишен отпуск, който подлежи на обезщетяване, също ще се определя пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.

В Анкара се очаква среща между министрите на външните работи на Турция и Египет - Хакан Фидан и Бадр Абделати. Двамата ще обсъдят прекратяването на огъня в Ивицата Газа и международните усилия за възстановяване на територията след края на войната там, предаде Ройтерс. Агенцията се позова на източник от турското външно министерство, според..
Съветът на децата ще обсъди на специално заседание онлайн сигурността сред подрастващите. А изкуственият интелект дори помага на престъпниците за заобикалят рестрикциите за детска порнография, предупредиха изследователи. Д-р Татяна Новосьолова от Центъра за изследване на демокрацията припомня изследване на Станфордския университет, че..
В центъра на Варшава се проведе Марш на независимостта, организиран от десни политически групи, в чест на 107-ата годишнина от възстановяването на независимостта на Полша, предаде полската новинарска агенция ПАП. Участниците, носещи бяло-червените национални знамена, преминаха през булевард „Йерусалимски“ в града и прекосиха мост над река Висла, за да..
На днешното заседание на Министерския съвет се очаква решение за увеличаване на капитала на новото държавно акционерно дружество "Иганово" ЕАД . То беше създадено в края на октомври със задачата да реализира стратегическата концепция за изграждане на завод за производство на енергетични материали и заряди (барут), и завод за производство на..
Три законопроекта по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са включени в програмата на Народното събрание за днес. Депутатите започват работа с гласуване на второ четене на промени в Закона за енергийната ефективност, които са част от ПВУ. Измененията предвиждат създаване на Национален фонд за декарбонизация. Фондът ще..
Украйна ще бъде домакин на неформална среща на министри на ЕС, отговарящи за европейските въпроси, в Лвов на 10-11 декември, съобщиха източници за „Киев Индипендънт“. Срещата има за цел да демонстрира политическа подкрепа за стремежа на Украйна към ЕС, тъй като Киев се сблъсква с опозицията на Унгария. Киев подаде молба за членство в ЕС скоро след..
Пред Съдебната палата тази вечер се очаква да се проведе пореден протест на гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Към акцията този път се присъединят и младите лекари и медици от инициативата "Бъдеще в България", както и членовете на Обществения съвет за изграждане на Национална..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..