Инициаторът на кампанията Виктория Бисерова е управител на издателствата „Ентусиаст“ и „Апостроф“.
„Читателите са най-важни в семейството на книгата. В семейството на книгата сме ние, заедно с читателите, авторите, преводачи, коректори, редактори, художници, страньори, печатниците, за да бъде книгата близо до нас.“
Тази ситуация изправя всички сектори в много трудно положение, подчертава Виктория Бисерова. „Книгата стана по-трудно достъпна. В сайта на кампанията има пълния списък на всички, които се присъединиха и линкове към електронните им магазини. Аз вярвам, че ако ние в голямото семейство на книгата се обединим и всеки от нас направи малък жест и купи дори една книга – за себе си, за семейството си или за подарък – това ще направи бъдещето на книгата възможно.“
„Четейки една книга, човек придобива надежда, вижда нещата от друга гледна точка. Вярва, че нещата ще се оправят. По-лесно му е да преживее кризата“, коментира Антов в предаването „Графити по въздуха“.
Издателство „Лексикон“, което залага предимно на български автори, се включва в инициативата „Купи една книга“. Това е чудесно време човек да седне и да прочете книга, споделя Йордан Антов. Сега по думите му е и момент да се пише. „Златно време е според мен. Ако изключиш телевизора, седнеш и се съсредоточиш, до теб са най-близките, семейството. Сядаш и пишеш, твориш. Не знам кога ще има по-добро време. В цялата криза има и нещо положително.“
„90 на сто от обектите за търговия с книги са под наем. В момента търговците плащат големи наеми. Една част от книжарниците са в моловете, където наемите са високи по принцип. И ако не са ги предоговорили, за тях просто става страшно. За търговеца е много по-страшно, отколкото за издателя“, заяви Йордан Антов.
Има ли заплашени от закриване книжарници? „Една част от книжарниците работят и в момента, с по-кратко работно време – примерно в Ямбол, в Троян, в Силистра, в Смолян... По-малък е пътникопотокът, но все пак има хора, които влизат. Проблемът с големите търговски вериги, които работят в молове, с много обекти“, допълни той.
Интернет е единствената възможност и решение на тези проблеми сега, смята Виктория Бисерова, която извежда като дума на извънредното положение „креативност“.
„Оценяваме по време на криза, че скъпите подаръци нямат никакъв смисъл. Малките жестове на внимание са най-важни и книгата ще остане предпочитан подарък. Книгата освен това е начин да се справим с изолацията и с тревожните мисли, защото книгата ни дава бягство“, изтъква Бисерова.
Виктория Бисерова отправи апел към хората в изолация да използват сегашното време за четене и да се обърнат към методите на библиотерапията. „Да си подберат заглавието, да си подберат текста, който в момента ще ги избави от тревожността или ще ги спаси от скуката.“
Как ще оцеле книгата - детайли по темата в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..