Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Антов: По време на криза книгата е стока от първа необходимост

Кой кого да спасява по време на криза - книгите нас или ние - книгите

Виктория Бисерова: Книгата е начин да се справим с тревогата от изолацията

Снимка: БГНЕС

Издатели и търговци се обединиха в каузата „Купи една книга“, подкрепена от браншовата асоциация „Българска книга“. 

Инициаторът на кампанията Виктория Бисерова е управител на издателствата „Ентусиаст“ и „Апостроф“.

Читателите са най-важни в семейството на книгата. В семейството на книгата сме ние, заедно с читателите, авторите, преводачи, коректори, редактори, художници, страньори, печатниците, за да бъде книгата близо до нас.“

Тази ситуация изправя всички сектори в много трудно положение, подчертава Виктория Бисерова. „Книгата стана по-трудно достъпна. В сайта на кампанията има пълния списък на всички, които се присъединиха и линкове към електронните им магазини. Аз вярвам, че ако ние в голямото семейство на книгата се обединим и всеки от нас направи малък жест и купи дори една книга – за себе си, за семейството си или за подарък – това ще направи бъдещето на книгата възможно.“

Йордан Антов  Снимка: Площад Славейков

Хората трябва да четат. По време на криза книгата е стока от първа необходимост. Книжарниците трябва да работят и книжарите също да са на първа линия, както всички останали.“ Така мисли Йордан Антов, управител на издателство „Лексикон“. 

Четейки една книга, човек придобива надежда, вижда нещата от друга гледна точка. Вярва, че нещата ще се оправят. По-лесно му е да преживее кризата“, коментира Антов в предаването „Графити по въздуха“.

Издателство „Лексикон“, което залага предимно на български автори, се включва в инициативата „Купи една книга“. Това е чудесно време човек да седне и да прочете книга, споделя Йордан Антов. Сега по думите му е и момент да се пише. „Златно време е според мен. Ако изключиш телевизора, седнеш и се съсредоточиш, до теб са най-близките, семейството. Сядаш и пишеш, твориш. Не знам кога ще има по-добро време. В цялата криза има и нещо положително.

Снимка: БГНЕС

„90 на сто от обектите за търговия с книги са под наем. В момента търговците плащат големи наеми. Една част от книжарниците са в моловете, където наемите са високи по принцип. И ако не са ги предоговорили, за тях просто става страшно. За търговеца е много по-страшно, отколкото за издателя“, заяви Йордан Антов. 

Има ли заплашени от закриване книжарници? „Една част от книжарниците работят и в момента, с по-кратко работно време – примерно в Ямбол, в Троян, в Силистра, в Смолян... По-малък е пътникопотокът, но все пак има хора, които влизат. Проблемът с големите търговски вериги, които работят в молове, с много обекти“, допълни той.

Виктория Бисерова Снимка: БГНЕС

Интернет е единствената възможност и решение на тези проблеми сега, смята Виктория Бисерова, която извежда като дума на извънредното положение „креативност“.

„Оценяваме по време на криза, че скъпите подаръци нямат никакъв смисъл. Малките жестове на внимание са най-важни и книгата ще остане предпочитан подарък. Книгата освен това е начин да се справим с изолацията и с тревожните мисли, защото книгата ни дава бягство“, изтъква Бисерова.

Виктория Бисерова отправи апел към хората в изолация да използват сегашното време за четене и да се обърнат към методите на библиотерапията. „Да си подберат заглавието, да си подберат текста, който в момента ще ги избави от тревожността или ще ги спаси от скуката.“

Как ще оцеле книгата - детайли по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13