Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София - нови мерки и карантина

Цветозар Томов, Христо Николов и Алексей Пампоров пред БНР

Снимка: БГНЕС

"Добре е и хората, които смятат, че мерките са излишни и прекалени, да ги спазват". Това каза пред БНР социологът Цветозар Томов. По думите му няма да излезем цивилизовано от тази криза, ако смесваме свободата на изразяване с необходимостта да уважаваме законите в страната в случай на извънредно положение.


Томов изрази мнение, че мерките за ограничаване на напускането и влизането в София са необходими и критикува правителството, че е закъсняло с тях. Според него ще има ефект от взетите късно снощи мерки, защото и днес, на Разпети петък, много хора са били готови да пътуват извън столицата.

"Ние ще разберем какво е станало вчера (16 април, четвъртък - бел.ред.) едва в края на другата седмица", коментира още Томов и добави: "Би било добре да не се бърза с отварянето на столицата, преди да има относително ясна картина за последиците от масовото нарушаване на правилата на извънредното положение в дните на празниците".

По думите му мерките за предпазване от разпространение на заразата от коронавирус в храмовете са били недостатъчни и палиативни:

"Това създаде обстановка, в която нараснаха критичните настроения спрямо Църквата".

Здравният медиатор Христо Николов коментира пред БНР ситуацията в двата столични квартала, които са под карантина - "Филиповци" и "Факултета":

"Нормална е обстановката, но има негодувание, че остават без работа, че масово ги уволняват или им казват да не идват на работа само заради това, че в момента са набелязани. Никой не е застрахован, не знае дали е вирусоносител".

Екипи на Столичната регионална здравна инспекция започнаха масовото тестване за Covid-19 в столичния квартал

По думите на Николов притесненията са от тази дискриминация, че хората там са вече посочени

Той определи като най-голямо притеснение у хората оставането им без работа.

Христо Николов отрече появилата се информация, че е имало масови сбирки на различни църкви в двата квартала: "Сбирките са били само през социалните мрежи", заяви той.

В предаването "Хоризонт за вас" доц. Алексей Пампоров от Института по социология към БАН заяви, че там, където има концентрация на бедност, там няма ресурс и хората от тези зони работят ден за ден. 

"Беше нормално да се очаква, че продължилите повече от месец ограничителни мерки ще увеличат рязко бедността и ще покачат много сериозно напрежението", изтъкна той.

Според него КПП-тата са дискриминираща мярка и посочи, че е можело да се вземат по-сериозни карантинни мерки, т.е. ограничаване само на зоните с риск от зараза, а не на целите квартали.

Алексей Пампоров

Цялото интервю на Снежана Иванова с Цветозар Томов, Христо Николов и Алексей Пампоров в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бежанци от Судан си почиват на границата с Чад

Суданският посланик в Лондон предупреди за геноцид в Дарфур

Посланикът на Судан във Великобритания заяви на пресконференция в Лондон, че в провинция Дарфур се извършва геноцид и светът трябва да действа.    Посланик Бабикир Еламин отправи сериозно предупреждение след падането на столицата на Северен Дарфур Фашир в ръцете на паравоенните Сили за бърза подкрепа.  Съобщенията за зверства в Дарфур отново зачестиха,..

публикувано на 05.11.25 в 00:50

Спряха въздушния трафик на летището в Брюксел заради дрон

Въздушният трафик на летището в Брюксел беше спрян снощи като предпазна мярка след сигнал за дрон, потвърди белгийската служба за контрол на въздушното движение.  Дронове са били забелязани и в близост до военновъздушната база "Клайне Брьогел" в град Пер. са разположени белгийски изтребители Ф-16 и американски ядрени оръжия, отбелязва Белга. Малко преди..

публикувано на 05.11.25 в 00:42
село Роза, община Тунджа

Мерки срещу пожарите в ямболската община Тунджа

Мерки срещу разпространението на горски пожари и тяхното своевременно овладяване предприема ямболската община Тунджа.   Разработен от администрацията проект предвижда в труднодостъпния терен на Манастирските възвишения да бъде прокаран път, по който да преминават и противопожарни автомобили.    Един от най - рисковите райони в община Тунджа са..

публикувано на 05.11.25 в 00:35
испания, безработица

Нов ръст на трудовата заетост в Испания

Броят на заетите лица в Иcпaния продължава да расте през октомври. Безработицата е на най-ниското си ниво за този месец от 2007 година насам. Данните на социалното министерство показват, че през миналия месец са наети нови над 140 000 работници. Това е ръст с 0.7% спрямо септември. Така общият брой на заетите в испанската икономика достига 21 милиона..

публикувано на 05.11.25 в 00:13

Осъден на 8 г. затвор заплаши съдии и прокурор след произнасяне на присъдата

Мъж, осъден от Ловешкия окръжен съд на 8 години лишаване от свобода за общо три престъпления, е отправил сериозни заплахи към тричленния съдебен състав и към прокурора по делото след произнасяне на присъдата. Подсъдимият с инициали И.С.Т. беше осъден на общо осем години затвор при строг режим за изнудване при условията на продължаващо престъпление и..

публикувано на 04.11.25 в 22:46
Хранителна банка в САЩ

Тръмп: Хранителните помощи за американците остават блокирани

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че хранителната помощ, от която зависят милиони американци, ще бъде разпределена едва след края на правителствения “шътдаун”, въпреки че ден по-рано администрацията му заяви, че ще бъдат раздадени частични помощи. Тръмп заяви в социалната си платформа Truth Social, че помощи от програмата “ще бъдат..

публикувано на 04.11.25 в 22:23
Герт Вилдерс

Вилдерс призна победата на Йетен в Нидерландия

Нидерландският крайнодесен лидер Герт Вилдерс призна поражението си на парламентарните избори, които се оказаха изключително оспорвани, и поздрави центриста Роб Йетен, който на 38 години е на път да стане най-младият министър-председател на Холандия. Йетен имаше преднина от 28 000 гласа, призна Уилдерс. “Шансът това да се промени е доста..

публикувано на 04.11.25 в 22:19