Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция готви забрана за излизане на улицата през почивните дни в 31 града

| обновено на 17.04.20 в 20:33
Истанбул, 3 април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки увеличеният брой тестове, намалява броят на новите потвърдени случаи на коронавирус в Турция. Това заяви на пресконференция в Анкара здравният министър Фахреттин Коджа. По думите му пикът на вируса в Турция може да бъде достигнат до 1 седмица, последвана от две седмици движение по платото, след което да започне намаляване. Коджа посочи, че е стабилен броят на пациентите в интензивни отделения и общо 11% от всички пациенти вече са оздравели

В понеделник ще бъде обсъждано дали падащият се в четвъртък 23 април, който е национален празник в Турция, да бъде слят със следващите почивни дни и да бъде обявена забрана за излизане в големите градове за 4 дни. Турция се готви за нова пълна забрана за излизането през почивните дни в 30-те големи общини в страната и в град Зонгулдак. 

Общият брой на починалите в страната достигна 1643 души, след като в последното денонощие издъхнаха още 125 турски граждани. Към момента общо над 74 000 души са заразени в Турция, сочат данните на здравния министър Фахреттин Коджа. Новооткритите случаи вчера са 4801. Общият брой на излекуваните пациенти надхвърли 7000.

Членът на Научния съвет към турското здравно министерство проф. д-р Левент Яманел смята, че, ако няма охлабване на мерките, Турция би могла да сложи край на епидемията от коронавируса в край на май или началото на юни.

Някои турски медици изразяват съмнения в уверенията на здравния министър, че скоростта на разпространяване на заразата е под контрол.

Между 15 и 24 часа днес силите за сигурност в големите градове ще проведат мащабна операция, за да проверят за спазване на правилата срещу корона-вируса. Ще се проверява дали гражданите носят маски при пазаруване и дали се спазват необходимите отстояния.

В полунощ влиза в сила забраната за излизане по улиците през събота и неделя в 31 големи града. Изключенията ще са за служители на спешните служби и сигурността, хлебопекарите, заетите в млекопреработвателната, месарската и рибната промишленост, комуналните услуги, доставките на вода и бутилки природен газ по домовете, енергетици, аптекари, ветеринарни лекари. Ще работят хотелите, а на всеки 50 км. ще работи определен брой бензиностанции и ремонтни работилници. Създадените на 22 март от вътрешното министерство специални групи за социална помощ ще доставят хляб по домовете за хората над 65 години или тези, които имат хронични заболявания.

Около 24 000 души са били глобени или срещу тях са били предприети административно-наказателни мерки заради нарушаването на забраната за излизане през изминалите почивни дни, сочат данните на вътрешното министерство.

Вчера 11 опозиционни кметове на големи градове в Турция, сред които на столицата Анкара, Истанбул и Измир, поискаха да бъде наложена пълна забрана за излизане на улицата. В писмо до социалното министерство Турският лекарски съюз поиска всички производства, които не са жизненоважни (хранително-вкусова индустрия, здравеопазване, енергетика и транспорт), да бъдат спрени, за да се намали разпространението на корона-вируса  в страната.

Цената на пълна карантина за икономиката би била много висока, заяви в телевизионно интервю вчера късно вечерта президентският говорител Ибрахим Калън. Той изрази опасения и за последиците за социалния живот на хората.

Забраната за продажба на маски затруднява гражданите, които все още не са получили раздаваните безплатно предпазни средства, алармира председателят на съюза на турските фармацевти. По думите на Ердоган Чолак може да бъде фиксирана цена, на която маските да се продават, за да се избегне спекула, но и да се даде възможност на хората да се снабдяват с маски.

Понастоящем в Турция важи забрана за хората над 65 и под 20 години, които не работят, да излизат. Забранено е и напускането на 30. големи общини и град Зонгулдак, а 227 малки населени места, в които живеят около 250 000 души, са поставени под карантина.

Следи се състоянието на почти 420 000 души в Турция, които са били в контакт със заразени с коронавируса, съобщи здравният министър Фахреттин Коджа. 

Днес в Истанбул движението беше значително по-оживено в сравнение с предишните дни заради хубавото време и подготовката за двата дни, в които няма да може да се излиза.

В понеделник турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че забраната за излизане през събота и неделя ще се прилага и занапред.

303 души са били задържани за разпространяване на „провокативни“ съобщения относно коронавируса в социалните медии.

Започнали са разследвания и срещу кметовете на Истанбул и Анкара заради открити от тях дарителски кампании за набиране на средства. Това съобщи самият истанбулски градоначалник Екрем Имамоглу пред опозиционния вестник „Сьозджю“. Президентът Ердоган обвини кметовете в опит за създаване на „държава в държавата“, тъй като правят кампании, паралелни на обявената национална кампания от президентството. Според вътрешното министерство градоначалниците не са получили необходимо разрешение. Сметките на кампаниите бяха блокирани. Според опозицията действията на властите са правонарушение, тъй като кметовете имат правомощия да събират средства. Екрем Имамоглу отново поиска освобождаване на средствата, събрани до момента от гражданите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение чрез инициативата "Мото Коледа"

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение и рехабилитация. Парите са доброволни дарения, събрани от плевенските мотористи чрез инициативата "Мото Коледа". Общата сума възлиза на 41 хиляди лева. Инициативата "Мото Коледа" набира все повече приятели в региона, доказателство са даренията през 2024 –та година, направени по време..

публикувано на 11.02.25 в 18:57
Газа, 1 ноември 2024 г.

Според ООН за възстановяването на Газа ще са необходими 53 млрд. долара

Най-малко 53 милиарда долара ще бъдат необходими за възстановяването на ивицата Газа, се казва в доклад на ООН за последиците от 15-месечната война между Израел и "Хамас", цитиран от АФП. Авторите на доклада подчертаха, че, за да започне процесът на възстановяване, е нужно да бъдат установени система за сигурност и "политическа рамка", които да..

публикувано на 11.02.25 в 18:56
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че ще предложи на Русия размяна на територии

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ще предложи да размени земя, която украински военни контролират в руската област Курск в замяна на украинска територия, която Русия в момента е окупирала - ако се проведат преговори.  "Ще разменим една територия за друга", е заявил Зеленски в интервю за британския вестник "Гардиън", без да уточнява кои..

публикувано на 11.02.25 в 18:43
Кметицата на Троян Донка Михайлова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откриха Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция  в троянското село Добродан

Гуцанов: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите  ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5% "Тъй..

публикувано на 11.02.25 в 18:24
Доброволци почистват калта от улиците в Пайпорта, натрупана при наводненията, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията във Валенсия. Мигрантите, които пребивават временно или незаконно, ще получат възможност да работят легално в рамките на една година. Решението има за цел да улесни удължаването и предоставянето на разрешителни за чужденците, които са живели или работили в засегнатите..

публикувано на 11.02.25 в 18:17

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата срещу фирмата - доставчик на 9 тролея, част от транспортната схема в града. Те бяха доставени през лятото на 2021 година с финансиране по ОП "Околна среда" по проект за модернизиране на обществения транспорт в града. След дългогодишни опити да се намерят средства за..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев.  Украинските депутати обаче..

публикувано на 11.02.25 в 17:59