Интернет е заприличал на пъстър пазар. Любителите на изкуството могат да се насладят както на продукцията на най-големите театри по света, на опера, концерти, балет от репертоара на световни културни институции като Метрополитън опера, Болшой театър, Залцбургския фестивал, Миланската скала, Концертгебау оркестър, та дори „Мулен руж” и други световни вариетета, атракции от програмата на прочути заведения и др. Някак твърде скромно до тях стоят не толкова известни индивидуални и камерни (предимно семейни) изпълнители. Израел не прави изключение. Най-голям успех в конкуриране със световните гиганти имат тези, които са избрали да се обърнат към точно определена група от публиката. Такава е Лимор Балас, която освен концертиращ артист е диригент на хор от хора със специални потребности. Въпреки, че не могат да се събират за репетиции, „спевките” им продължават през интернет. Лимор Балас разказва:
„Откакто сме в изолация заради коронавируса имаме виртуални спевки. Всяка година сме канени на фестивал на изкуство на хора със специални нужди във Верона през май. И тези година трябваше да участваме, но по всичко личи, че форумът ще бъде отменен. Фестивалът„Голямото предизвикателство” е нещо уникално. Невероятни са срещите между участниците и начинът, по който градът ги посреща. Сега не можем да пеем всички. Работя по време на карантината заради коронавируса индивидуално с всеки – нещо, което не можеше да си позволя преди. Освен това стимулирам творчество у своите възпитаници. Те обичат да съчиняват мелодии и текстове. Мисля, че това е начин за преодоляване на стреса. Наскоро написахме задно по интернет текст за песен. Имахме предвид библейския химн: „Надвихме фараона, ще надвием и тези обстоятелства“. Всеки си каза своите идеи. Получи се много забавна песен за вирусното безвремие. Имам солови концерти онлайн в интернет. Те са по-различи от изпълненията на живо, когато може да следиш реакцията на публиката. Имам малка тайна. Включвам няколко от моите възпитаници и следя как те приемат изпълнението ми. Те с моите ориентири. Подбрала съм специално от целия си репертоар най-веселите песни и мелодии. Искам да вдъхна сили и оптимизъм на тези, които ме слушат. Искам и да успокоя. Откакто избухна епидемията работя не по-малко. Това е единствения начин да се преборим, заедно с моите възпитаници, с неизвестността и със страха. Това не е музикотерапия. Целта е да доставим удоволствие от слушането на концерти. Те са предназначени и за тези, които са затворени в домовете си, и за тези, които ходят на работа. Знам, че това е времето,в което тези, които заради финансови ограничения или заради липса на време не са ходили на концерти и театър, имат възможност да си наваксат.”
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..