Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Йончев: Науката е удобна за манипулация

Наука и медии по време на криза

Любов Костова: Учените трябва да предадат информацията разбираемо

Снимка: Pixabay

"Като всяко ново нещо и този вирус е нещо объркващо, изглежда като нещо много страшно, като нещо, което може да бъде съдбоносно за съдбата на целия свят. Но всъщност, ако се приложи научният метод, спокойния анализ на фактите, то нещата започват да стават малко по-обясними. Всъщност към всяко едно явление винаги трябва да се прилага един и същи здрав разум и един и същи научен метод." Този коментар направи в предаването "Хоризонт до обед" Владимир Йончев, главен редактор на offnews.bg.

При публикуването на научна информация журналистите носят голяма отговорност, смята Йончев. "Защото науката е едно от нещата, които са най-удобни за манипулация. С точните неща, с математиката особено, с цифрите и с таблиците, каквито тези дни, тези месеци вече четем, много са възможни всякакви манипулации. Числата могат да се тълкуват по най-различен начин и е много важно да се дават верните обяснения, и те да се дават хладнокръвно, спокойно, в правилния контекст", подчерта Владимир Йончев.

Във времена на криза е необходимо да се потопим в свят на наука, свят на закономерности и неща с тяхна вътрешна логика. "Когато веднъж се потопиш и когато си говориш с такива хора, които имат този научен метод, имат тази нагласа за ползването на науката, а не на суеверията, тогава някак си става по-лесно. Иначе такъв вирус очевидно е, че има. Очевидно е, че от него се умира", коментира Йончев.

Любов Костова Снимка: БГНЕС

Светът на науката и неговите послания към публиката трябва да бъдат комуникативни, а учените - да умеят да представят по разбираем начин сложните понятия от науката, казва и Любов Костова, директор на Британския съвет в България.

"Когато става въпрос за комуникация на науката, като че ли днешният повод, времето, в което живеем в момента изтъква най-ярко защо от години вече говорим за това, че учените имат нужда от умения за комуникация, за ефективна комуникация, за "превеждане" на прост, без да бъде опростачен език, на сложните понятия от науката и то не от гледната точка на собствената си личност, а от гледна точка на интересите, знанията, желанията или необходимостта от действие на публиката, на потребителите, на гражданите в обществото", отбеляза Костова в предаването "Хоризонт до обед".

"Щабът за извънредната ситуация не е науката непременно. Това са две различни неща. Политиката за овладяване на кризата не е науката зад самия факт", изтъкна тя.

Любов Костова апелира учените и експертите да обясняват на ясен език какви изследвания се правят за коронавируса. Като дефицит в момента тя открои  това, че учените говорят малко за фактите.

"Да повторят точно толкова пъти, колкото е необходимо ние да разберем, защото ефективната комуникация на науката изисква да познаваш публиката си, следователно да знаеш какво ги интересува и по какъв начин да стигнеш до осъзнаване на един факт. И ако това изисква няколко различни подхода, то тогава трябва да бъдат направени няколко различни подхода", подчерта Костова.

Двете мнения чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Помагат ли ни учените да натрупаме кризисно познание

Кризата, която настъпи заради разпространението на коронавируса не е по-различна от другите кризи, на които сме свидетели. Общественото внимание в случая е по-голямо, защото се поставя акцент върху здравето. Необходимо е да се направи разграничение..

публикувано на 21.04.20 в 15:42
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат..

публикувано на 18.07.25 в 09:30