"Знакът, че една голяма централна банка би сключила такова споразумение с България, е позитивен и от гледна точка на международния имидж на страната, и от гледна точка на достъпа до допълнителни валутни резерви". Това каза пред БНР икономистът Георги Ангелов в коментар на обявеното от финансовия министър Владислав Горанов, че Българската народна банка е подала писмо за сключване на суапова сделка с ЕЦБ. Той посочи, че преди месец Федералният резерв на САЩ е започнал да сключва договори за суапови линии с големите централни банки като Европейската централна банка, Японската централна банка, Английската централна банка, а след това и с 9 други централни банки. Подобна суапова линия наскоро сключи и Хърватия, а Дания поднови своята.
"Това е инструмент, който се използва много в предишната световна криза и сега - в тази криза, отново се сключват такива споразумения. Основната идея е да има по-лесен достъп до ликвидност в голяма световна валута", обясни икономистът.
В предаването "Нещо повече" Ангелов посочи, че сключването на договори за суапови линии е "печат на доверие" към съответната страна, че е достатъчно стабилна и финансово се справя и заслужава доверие и може да получи така суап линия.
По думите му това е една застраховка, превантивна мярка, която при по-дълго продължаване на кризата би могла да се ползва: "Най-добре е да не се наложи да се ползва, но за всеки случай е по-добре да имаме достъп до такъв инструмент, отколкото да сме изключени и да нямаме достъп".
Цялото интервю на Марта Младенова с Георги Ангелов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..