Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тестовете за Covid-19 - начин на употреба в Австрия и Германия

Воeнни лаборанти вземат проби за тестове през прозореца на автомобил, Германия, Санкт Вендел, 26 март 2020 г. Бундесверът стартира през март програма, управлявайки три центъра за тестване на коронавирус в провинция Саар.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Овладяването на една епидемия изисква масово тестване. Това обаче в Европа се оказва невъзможно поради липсата на достатъчно тестове. Две европейски страни - Германия и Австрия - избраха различен подход, как все пак да получат реална картина за разпространението на Covid-19.

Австрия провежда вече второ национално изследване с PСR-тестове, в което участват 2800 души, представители на всички възрастови групи. Правителството работи на принципа на представителните анкети на социолозите.

И още първото изследване в началото на месеца е дало важни отговори, смята проф. Хайнц Фасман, министър на науката на Австрия:

„Колко души са влезли в контакт с вируса? Това е основният въпрос. Два месеца след началото на пандемията ситуацията е различна. Така че нашето бързане даде резултат“.

А резултатът е, че заразени с новия коронавирус са били три пъти повече австрийци, отколкото са били регистрирани. 

Второто изследване, което се провежда в момента, отново е с PCR-тестове, а третото ще бъде за антитела.

За антитела ще тества Германия, която следва различен модел и започва своето първо национално представително проучване през май. Институтът „Роберт Кох“ ще е готов с резултатите едва в средата на юни.

"Колкото по-ранен е етапът на епидемията, толкова по-малко информация носят такива изследвания", обяснява проф. Ларс Шааде, заместник-директор на Института „Роберт Кох“. Или с други думи - преди май такова тестване няма смисъл.

Статистиците в Германия обаче са скептични - макар и по-достоверни, резултатите от тестването за антитела ще са готови през лятото, когато движението на хората със сигурност вече ще е по-интензивно и картината ще е изкривена, предупреждава проф. Герт Босбах, и допълва:

"Всяко представително проучване трябва да включва деца и юноши, за да знаем, какво да правим с детските градини и училищата. В изследването обаче са включени само пълнолетни граждани", критикува проф. Босбах.

Лаборант взема проба на шофьор през прозореца на автомобила - Полша, Краков, 21 април 2020 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Забраната за износ на инсулини и лекарства за понижаване на кръвната захар се удължава с още месец

Забраната за износ на инсулини и лекарства за понижаване на кръвната захар се удължава с още месец, считано от днес. Това предвижда заповед на здравния министър Галя Кондева. Заповедта обхваща и антибиотиците за деца. Според мотивите за издаването ѝ има нови данни от извършени проверки, които установяват нередовни доставки, забавяне или..

публикувано на 17.06.24 в 10:09

Безплатни прегледи за туберкулоза в цялата страна

От днес до 21 юни ще се извършват безплатни прегледи за туберкулоза в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването. Те ще се провеждат в лечебни заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в областните градове. Инициативата е част от кампанията "Седмица на отворените врати", която се организира в изпълнение..

публикувано на 17.06.24 в 10:05
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

Старт на жътвената кампания в Монтанско

В област Монтана откриват официално жътвата днес. Това ще стане във Вълчедръм в 10 часа. Идеята за официален старт на жътвената кампания е на Монтанския съюз на зърнопроизводителите. "От години ритуалът не бе правен и сега отново искаме да отбележим началото на жътвата в област Монтана", поясни председателката на съюза Веселка Василева...

публикувано на 17.06.24 в 09:36

Георги Стоянов: Фермерите трябва да имат шанса при извънредни ситуации да възстановят своя бизнес

Българският фермерски съюз настоява за създаването на гаранционен фонд за щети в земеделието , предизвикани от природни бедствия. Фермерите поискаха това в официално писмо до Министерството на земеделието и храните. Инициативата не е нова , уточни пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. И сега има държавна..

публикувано на 17.06.24 в 09:33

Възстановено е водоподаването за кюстендилското с. Соволяно

Възстановено е водоподаването за кюстендилското с. Соволяно, където през неделния ден аварира помпа от кладенец при река Бистрица и цялото село бе без вода, каза кметът Пламен Илиев. Екипи на "Кюстендилска вода" работиха през целия ден. Водопроводът на Соволяно е полаган през далечната 1934 г. Наложило се да бъде доставен резервен..

публикувано на 17.06.24 в 09:33
Калин Стоянов

Вътрешният министър подаде заявление за лична карта от ново поколение

От понеделник Дирекция "Български документи за самоличност" въвежда нов образец на българска лична карта.  С цел повишаване на сигурността на документа, освен изображението, той ще съдържа електронен носител на информация със записани биометрични данни - два пръстови отпечатъка и снимка. Въвежда се нов образец на българска лична карта..

публикувано на 17.06.24 в 09:17