Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тестовете за Covid-19 - начин на употреба в Австрия и Германия

Воeнни лаборанти вземат проби за тестове през прозореца на автомобил, Германия, Санкт Вендел, 26 март 2020 г. Бундесверът стартира през март програма, управлявайки три центъра за тестване на коронавирус в провинция Саар.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Овладяването на една епидемия изисква масово тестване. Това обаче в Европа се оказва невъзможно поради липсата на достатъчно тестове. Две европейски страни - Германия и Австрия - избраха различен подход, как все пак да получат реална картина за разпространението на Covid-19.

Австрия провежда вече второ национално изследване с PСR-тестове, в което участват 2800 души, представители на всички възрастови групи. Правителството работи на принципа на представителните анкети на социолозите.

И още първото изследване в началото на месеца е дало важни отговори, смята проф. Хайнц Фасман, министър на науката на Австрия:

„Колко души са влезли в контакт с вируса? Това е основният въпрос. Два месеца след началото на пандемията ситуацията е различна. Така че нашето бързане даде резултат“.

А резултатът е, че заразени с новия коронавирус са били три пъти повече австрийци, отколкото са били регистрирани. 

Второто изследване, което се провежда в момента, отново е с PCR-тестове, а третото ще бъде за антитела.

За антитела ще тества Германия, която следва различен модел и започва своето първо национално представително проучване през май. Институтът „Роберт Кох“ ще е готов с резултатите едва в средата на юни.

"Колкото по-ранен е етапът на епидемията, толкова по-малко информация носят такива изследвания", обяснява проф. Ларс Шааде, заместник-директор на Института „Роберт Кох“. Или с други думи - преди май такова тестване няма смисъл.

Статистиците в Германия обаче са скептични - макар и по-достоверни, резултатите от тестването за антитела ще са готови през лятото, когато движението на хората със сигурност вече ще е по-интензивно и картината ще е изкривена, предупреждава проф. Герт Босбах, и допълва:

"Всяко представително проучване трябва да включва деца и юноши, за да знаем, какво да правим с детските градини и училищата. В изследването обаче са включени само пълнолетни граждани", критикува проф. Босбах.

Лаборант взема проба на шофьор през прозореца на автомобила - Полша, Краков, 21 април 2020 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години условно и 60 000 лева глоба за бивш районен кмет в Пловдив

2-годишна условна присъда с 4 години изпитателен срок получи бившият кмет на район „Северен“ Ральо Ралев, който бе обвинен за подкуп. Той ще трябва да плати и 60 000 лева глоба, колкото беше размера на поисканата от него и помагачите му сума от строителен предприемач, за да му бъде издадено разрешително за строеж. Парите били искани от..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Дебат в ЕП по повод годишнината от смъртта на Навални

"Не можехте да предположите, че днес един американски президент ще обявява на всеослушание приятелството си с Путин" - това каза евродепутатът от "Обнови Европа" Бернар Гета по време на дебат в пленарна зала в Страсбург, посветен на годишнината от кончината на руския опозиционер Алексей Навални: "Имахте основание, скъпи Алексей Анатолиевич,..

публикувано на 12.02.25 в 13:54
Радостин Василев

МЕЧ иска предоговаряне на концесиите на находища на редки метали

От МЕЧ са внесли проект на решение за задължаване на МС да предприеме действия за предоговаряне, а ако това е невъзможно за прекратяване на договорите на концесиите на златните находища и находищата на редки метали. Това съобщи лидерът на партията Радостин Василев. Той се възмути, че председателят на НС Наталия Киселова е отказала да включи точката..

публикувано на 12.02.25 в 13:46

До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София

До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи. Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..

публикувано на 12.02.25 в 13:37

Гръцки лекари предупреждават за опасността от наркотика "слонска упойка"

Лекарите в Гърция предупреждават за голям риск при приемане на новия наркотик, популярен като "слонска упойка". Този наркотик е 50 пъти по-силен от хероина, дори и малка доза от него може да предизвика фатален край, предупреждават медиците в южната ни съседка. "Слонската упойка" е вид транквилант, който се използва във ветеринарната..

публикувано на 12.02.25 в 13:34

Флакони с райски газ и вейпове са иззети при акция в Перник

Флакони с така наречения райски газ и вейп устройства без бандерол са иззети при полицейска операция в Перник. Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" в ОДМВР проверили лек автомобил, управляван от 19-годишен перничанин.  В автомобила полицаите открили 3 флакона с райски газ и 6 броя вейп устройства без акцизен..

публикувано на 12.02.25 в 13:32
Председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски

Шефът на АЯР: Украйна е проявила интерес да придобие цялото оборудване за АЕЦ "Белене"

Украйна е проявила интерес да придобие цялото оборудване за АЕЦ "Белене", обяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски в коментар за вчерашното решение на Киев, с което беше одобрено купуването на двата ядрени реактори от България. Бачийски уточни, че в момента се проверява дали доставените на страната ни парогенератори..

публикувано на 12.02.25 в 13:17