Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тестовете за Covid-19 - начин на употреба в Австрия и Германия

Воeнни лаборанти вземат проби за тестове през прозореца на автомобил, Германия, Санкт Вендел, 26 март 2020 г. Бундесверът стартира през март програма, управлявайки три центъра за тестване на коронавирус в провинция Саар.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Овладяването на една епидемия изисква масово тестване. Това обаче в Европа се оказва невъзможно поради липсата на достатъчно тестове. Две европейски страни - Германия и Австрия - избраха различен подход, как все пак да получат реална картина за разпространението на Covid-19.

Австрия провежда вече второ национално изследване с PСR-тестове, в което участват 2800 души, представители на всички възрастови групи. Правителството работи на принципа на представителните анкети на социолозите.

И още първото изследване в началото на месеца е дало важни отговори, смята проф. Хайнц Фасман, министър на науката на Австрия:

„Колко души са влезли в контакт с вируса? Това е основният въпрос. Два месеца след началото на пандемията ситуацията е различна. Така че нашето бързане даде резултат“.

А резултатът е, че заразени с новия коронавирус са били три пъти повече австрийци, отколкото са били регистрирани. 

Второто изследване, което се провежда в момента, отново е с PCR-тестове, а третото ще бъде за антитела.

За антитела ще тества Германия, която следва различен модел и започва своето първо национално представително проучване през май. Институтът „Роберт Кох“ ще е готов с резултатите едва в средата на юни.

"Колкото по-ранен е етапът на епидемията, толкова по-малко информация носят такива изследвания", обяснява проф. Ларс Шааде, заместник-директор на Института „Роберт Кох“. Или с други думи - преди май такова тестване няма смисъл.

Статистиците в Германия обаче са скептични - макар и по-достоверни, резултатите от тестването за антитела ще са готови през лятото, когато движението на хората със сигурност вече ще е по-интензивно и картината ще е изкривена, предупреждава проф. Герт Босбах, и допълва:

"Всяко представително проучване трябва да включва деца и юноши, за да знаем, какво да правим с детските градини и училищата. В изследването обаче са включени само пълнолетни граждани", критикува проф. Босбах.

Лаборант взема проба на шофьор през прозореца на автомобила - Полша, Краков, 21 април 2020 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в движението заради ремонти по АМ "Струма"

В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната.  Стотици изразиха..

публикувано на 23.07.25 в 08:04