На 23 април се навършват 115 г. от рождението на забележителния български музикант проф. Георги Златев-Черкин - композитор и изтъкнат вокален педагог. Той твори предимно в камерния жанр - на всички е позната неговата цигулкова пиеса “Севдана“, много поставяна у нас бе и оперетата му „Бунтовната песен“, автор е на над 50 солови песни, на хорови песни, струнен квартет, трио, инструментални пиеси.
Но тук ще ви припомним заслугите на Черкин като вокален педагог, създал цяла плеяда добре подготвени певци.
Започва да свири на пиано още 9-годишен в родния си град Русе. След обучението си в Музикалната академия в София като пианист - ученик на Иван Торчанов, и по теоретични дисциплини при Добри Христов, Павел Стефанов и Никола Атанасов, Георги Златев-Черкин заминава за Виена, където учи в Музикалната академия сценично майсторство и пеене при прочутия професор Лирхамер, а частно композиция при Маркс. Завръща се в България през 1929 г. и започва преподавателската си дейност в Музикалната академия, като подготвя няколко от известните ни певци.
Особено интересен е случаят с Люба Величкова - една от знаменитите певици на Виенската държавна опера и неповторима изпълнителка на героините на Рихард Щраус. През 1931 г. Черкин посещава Шумен и там му представят една гласовита 18-годишна ученичка с черна престилка - това е тя. Той веднага оценява неповторимия й глас и я кани в София, за да учи вокална постановка при него. След една година, завършила образованието си в гимназията, тя пристига в София - без багаж и без никакви средства. Успява да си намери някаква работа и се обажда на Черкин. Той я помни - приема я за своя ученичка и, разбрал за нейното плачевно материално състояние, се занимава с нея 3 пъти седмично безплатно. И не само - проявява изключително благородство: купува й билет за Виена, за да замине с цяла група негови студенти на прослушване при проф. Лирхамер. Виенският педагог също проявява благородство и се занимава с Величкова безплатно - такава е съдбата на великата певица, за която нямаше да сме чували, ако не беше човещината на Черкин. Всъщност той е известен с готовността си да помогне на тези, които имат нужда, и с добротата си...
При него са учили певци като Александрина Милчева, Анна Томова-Синтова, Любомир Панчев, Веселин Дамянов, Пенка Коева, Брилянта Кеворкян и още много други. Черкин е ректор на Музикалната академия от 1948 до 1954 г., а от 1960 до 1974 г. декан на Вокалния факултет. Три години е преподавател в Китай - обучава певци в Пекин, Шанхай и Тиен Цин. Умира на 29 март 1977 г.
В Златния фонд е запазен спомен на Георги Златев-Черкин за създаването на прочутата му песен „Синеоката“ по текст на Елисавета Багряна, посветена на Люба Величкова. Чуйте в звуковия файл и самата песен, записана през 50-те години на ХХ век от Катя Георгиева.Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..