Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартъпите у нас са застрашени от фалит заради коронавируса

| обновено на 23.04.20 в 14:25
Снимка: архив
Заради кризата с коронавируса 75% от стартиращите високотехнологични компании у нас са застрашени от фалит, а 80% от служителите им са изправени пред риска да загубят работните си места. Това показват данните от изследване на Българската стартъп асоциация, чиито членове доскоро нареждаха страната ни на водещо място в региона. 

Според проучване повече от 40% от компаниите са изправени пред риска от фалит в следващите 3 месеца, ако кризата продължи до 75%, очакват да фалират до половин година. Пред съкращения са и огромна част от висококвалифицираните специалисти.

"Това означава, че тези компании, които правят продукти, които могат да бъдат успешни на глобален пазар, които се правят в България, от български умове, са поставени пред едно много сериозно изпитание. Това са компании в области като биотехнологии, като роботика, изкуствен интелект, автономни автомобили. България има разработки от порядъка на първия безпилотен карго самолет, много софтуерни решения, които ескалират в световен мащаб…".

Така страната ни може да изгуби световният си имидж на място за иновации и развитие на индустриите на бъдещето, заяви вицепрезидентът на асоциацията Недялко Дервенков.

"Голяма част от компаниите, които са в процес на развойна дейност са доста застрашени, тъй като, ако те скоро са очаквали да имат пазарна реализация, техният прозорец, в който те ще могат да започнат да извършват проби на пазара, всъщност се удължава с неизвестно за никой време“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия е изстреляла тази нощ над 100 дрона срещу Украйна

Русия е изстреляла тази нощ над 100 дрона срещу Украйна, съобщиха украинските власти, на фона на призивите на редица европейски лидери и президента Володимир Зеленски за 30-дневно прекратяване на огъня от днес. Украинската противовъздушна отбрана е свалила десетки дронове в източната, северната, южната и централната част на Украйна. При атака..

публикувано на 12.05.25 в 12:38

Трима задържани при операцията на ГДБОП и ДАНС във Врачанско

ГДБОП, ДАНС и прокуратурата провеждат операция в района на Враца и няколко села в района. По информация на БНР става дума за група, която проповядва антидемократична и неонацистка идеология, като се занимава и с хакерство. Трима души са арестувани. Акцията е централизирана и от врачанските структури няма официални данни по случая...

публикувано на 12.05.25 в 12:27

Премиерът определи като противоконституционно искането на президента за референдум за еврото

Премиерът Росен Желязков определи като противоконституционно искането на държавния глава за провеждане на национален референдум за еврото. Той призова депутатите да не допускат гласуване по тази тема. Президентът внася в НС предложението за референдум за приемането на еврото По думите му, ако е трябвало да има референдум, той би..

публикувано на 12.05.25 в 12:03
Наталия Киселова

Наталия Киселова се срещна с председателя на ЕП Роберта Мецола

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се срещна с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола по време на Конференцията на председателите на парламенти на страните от ЕС в Будапеща, Унгария, съобщиха от пресцентъра на НС. България извървя дълъг и съвсем нелек път, бяха положени много усилия за изпълнение на..

публикувано на 12.05.25 в 12:02

Близки и приятели изпращат журналиста Никола Бацаров в последния му път

Утре в 13:30 часа в църквата на Централните софийски гробища близки, колеги и приятели ще изпратят в последния му път доайена на новините на "Хоризонт" Никола Бацаров. Той ни напусна след тежко боледуване. Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на БНР и новините на "Хоризонт". Напусна ни журналистът Никола Бацаров..

публикувано на 12.05.25 в 11:49

Близо два тона пластмасови капачки събраха кюстендилци през пролетната кампания "Капачки за бъдеще"

Близо два тона пластмасови са събрани в рамките на пролетната кампания "Капачки за бъдеще“ в Кюстендил в неделния и празничен ден, обявиха организаторите. Събраните средства заедно с даренията са за закупуване на кувьози, медицинска апаратура и други средства, които спасяват детски животи. Отново се включиха десетки кюстендилци, които за..

публикувано на 12.05.25 в 11:07
Протест на служители в обществените медии, София, 20 март 2025 г.

Работещите в БНР, БНТ и БТА излизат на национален протест на 15 май

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на национален протест на 15 май. Те ще блокират кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски", ще има и акции в други градове на страната.  Искането е за минимално увеличение на заплатите с 15 процента, като за..

публикувано на 12.05.25 в 10:48