"Очевидно, че ГЕРБ чувстват, че трябва да се върви в такава насока, но сега ще отварят дебат, ще се говори, което означава, че нищо няма да се случи, само ще се вдигнат малко наказанията". Това каза пред БНР експертът по пътна безопасност Настимир Ананиев, бивш депутат, в коментар на предложенията на ГЕРБ за промени в Наказателния кодекс и завишаване на наказанията за пияни и дрогирани шофьори и превръщането им от непредумишлени в умишлени убийци на пътя:
"Прах в очите са промените им, защото министър Данаил Кирилов каза, че за умишлените престъпления ще се отвори дебат, а сега ще бъдат вкарани предложенията за вдигане с една или две години наказанията", каза още Ананиев.
"Това, което искаме с група експерти и пострадали, е т.нар. "пътно убийство" - има го в Италия. Това е, когато си употребил наркотици или алкохол, карал си без книжка или си убил човек с джигитска скорост - 30-50-100 км над ограничението, тогава наказанието да започва от минимум от 12 години - до 20 г. А при повторно такова убийство, да е от 20 до 30 г. или доживотен затвор", обясни пътният експерт.
В предаването "Нещо повече" адвокат Александър Кашъмов - член на етичната медийна комисия, коментира етичната страна на публикуването на записи от камери на пътни инциденти.
"Когато говорим за отразяване на събития, свързани с престъпления и жестокост, има специален раздел в Етичния кодекс, където специално е подчертано, че медиите трябва да се въздържат от придаване на излишна сензационност при отразяването им".
Той посочи още, че медиите трябва да се грижат да спазват презумпцията за невинност и да не квалифицират никого като престъпник, преди да е издадена присъда.
Адвокатът акцентира, че когато източниците са обичайни, а не поверителни, трябва да бъде посочен произходът на информацията, която е използвана, и коментира, че в случая с катастрофата, в която загина журналистът Милен Цветков, не сме научили какъв е произходът на излъчваните кадри.
"Една от големите ценности, върху които е основано демократичното общество, е справедливият процес, а за да има справедлив съдебен процес, той трябва да е максимално освободен от предразсъдъци. За да няма предразсъдъци, трябва да не е предварително изградена обществена нагласа и обществото да е станало съдия преди съда. Тогава има опасност от оказване на един по-голям натиск към съда, в конкретния процес, което би могло да доведе до изкривяване на идеята за правосъдие".
По думите му една от последиците на справедливо засилената публичност в случая с Милен Цветков е идеята за законодателни инициативи. Тази идея според него рязка се разминава с докладите, които са изготвили държавните институции по въпроса за пътните произшествия.
Интервютата на Диана Янкулова с Настимир Ананиев и Александър Кашъмов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...