Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Престъпления на пътя - етика и наказания

Настимир Ананиев и адвокат Александър Кашъмов пред БНР

Тежката катастрофа, в която загина журналистът Милен Цветков, стана на бул. "Черни връх" на 19 април.
Снимка: БТА

"Очевидно, че ГЕРБ чувстват, че трябва да се върви в такава насока, но сега ще отварят дебат, ще се говори, което означава, че нищо няма да се случи, само ще се вдигнат малко наказанията". Това каза пред БНР експертът по пътна безопасност Настимир Ананиев, бивш депутат, в коментар на предложенията на ГЕРБ за промени в Наказателния кодекс и завишаване на наказанията за пияни и дрогирани шофьори и превръщането им от непредумишлени в умишлени убийци на пътя:

"Прах в очите са промените им, защото министър Данаил Кирилов каза, че за умишлените престъпления ще се отвори дебат, а сега ще бъдат вкарани предложенията за вдигане с една или две години наказанията", каза още Ананиев. 

Настимир Ананиев

"Това, което искаме с група експерти и пострадали, е т.нар. "пътно убийство" - има го в Италия. Това е, когато си употребил наркотици или алкохол, карал си без книжка или си убил човек с джигитска скорост - 30-50-100 км над ограничението, тогава наказанието да започва от минимум от 12 години - до 20 г. А при повторно такова убийство, да е от 20 до 30 г. или доживотен затвор", обясни пътният експерт. 

В предаването "Нещо повече" адвокат Александър Кашъмов - член на етичната медийна комисия, коментира етичната страна на публикуването на записи от камери на пътни инциденти.

"Когато говорим за отразяване на събития, свързани с престъпления и жестокост, има специален раздел в Етичния кодекс, където специално е подчертано, че медиите трябва да се въздържат от придаване на излишна сензационност при отразяването им".

Той посочи още, че медиите трябва да се грижат да спазват презумпцията за невинност и да не квалифицират никого като престъпник, преди да е издадена присъда. 

Адвокатът акцентира, че когато източниците са обичайни, а не поверителни, трябва да бъде посочен произходът на информацията, която е използвана, и коментира, че в случая с катастрофата, в която загина журналистът Милен Цветков, не сме научили какъв е произходът на излъчваните кадри.

"Една от големите ценности, върху които е основано демократичното общество, е справедливият процес, а за да има справедлив съдебен процес, той трябва да е максимално освободен от предразсъдъци. За да няма предразсъдъци, трябва да не е предварително изградена обществена нагласа и обществото да е станало съдия преди съда. Тогава има опасност от оказване на един по-голям натиск към съда, в конкретния процес, което би могло да доведе до изкривяване на идеята за правосъдие".

По думите му една от последиците на справедливо засилената публичност в случая с Милен Цветков е идеята за законодателни инициативи. Тази идея според него рязка се разминава с докладите, които са изготвили държавните институции по въпроса за пътните произшествия.  

Александър Кашъмов

Интервютата на Диана Янкулова с Настимир Ананиев и Александър Кашъмов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30