Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна свещеният за 1,5 млрд. мюсюлмани по света месец Рамазан

Хората, носещи защитни маски за лице, се молят в двора на джамията Еюп Султан за предстоящия Рамадан
Снимка: БГНЕС

От тази нощ започна свещения за 1,5 млрд. мюсюлмани по света месец Рамазан. През Рамазан физически здравите мюсюлмани постят и не консумират вода и напитки от изгрев до залез слънце и това е един от петте стълба на ислямската вяра.

Според повелите на ислямската религия, нейните последователи са длъжни да отделят 1/40 от дохода си за бедните и нуждаещите си.

Тази година обаче заради пандемията от коронавируса в множество страни са наложени редица ограничения на религиозните церемонии.

В съседна Турция около 62 млн. мюсюлмани в 31 големи града в Турция посрещат Рамазан при наложена забрана за излизане от домовете им като мярка срещу коронавируса. Забранено е и влизането и излизането от областните граници в тези области.

Заради празника забраната беше частично смекчена. Хората над 20 и под 65 години ще могат да пазаруват в най-близките магазини от 9 до 14 часа и без да ползват превозни средства. Хлебарите и сладкарите ще работят и гражданите ще могат да поръчват традиционния хляб пиде или сладкиши като баклава, гюлляч и други да им бъдат доставени по домовете.

Публичните молитви в джамиите в Турция са забранени от 16 март насам.

Вътрешното министерство обяви, че няма да допуска провеждането на  каквито и да публични събития по повод закуската сахур преди началото на поста по изгрев слънце и вечерята ифтар след залез слънце, с която се слага край на дневното лишаване от храна и течности.

В координация с общините ще бъдат осигурени допълнителни автобуси на градския транспорт, за да се избегне струпване на много хора в часовете преди ифтар.

Влизането и излизането от гробищните паркове ще става от различни места, на посетителите ще се измерва температурата. Ще бъде засилен и контролът на пазарите и в магазините, за да не се допусне струпване на много хора. За да се избегне социалният контакт, тъпанджиите, които будят хората за закуската сахур, тази година няма да събират бакшиши на вратите, а местните общини ще заплатят труда им.

Както всяка година, свещеният месец ще приключи с тридневния празник Рамазан-Байрам (или Ейд ал-Фитр на арабски), който завършва на 26 май.

Обикновено тогава много хора пътуват, за да посетят свои роднини и близки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
България и Украйна подписаха протокол за сътрудничество и обмен в образованието и науката

Просветните министри на България и Украйна подписаха протокол за сътрудничество

Български език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно във висши училища в България. Това е заложено в първоначално подписания от министрите на образованието и науката на България и Украйна - проф. Галин Цоков и Оксен Лисовой, протокол за..

публикувано на 09.01.25 в 13:59

Полицията във Велико Търново задържа младеж с десетки е-цигари с метамфетамин

Полицията във Велико Търново задържа 18-годишен младеж с десетки електронни цигари с метамфетамин. Пълнолетният е бил проверен при специализирана полицейска операция пред входа на основно училище във Велико Търново. У него е имало два вейпа, който при полевия наркотест са показали положителна реакция за метамфетамин. При претърсването..

публикувано на 09.01.25 в 13:51
Парламентът в Атина.

Гръцките националисти искат Мъск да говори в парламента в Атина

Гръцките националисти искат милиардерът Илон Мъск да говори пред парламента в Атина. Левите са против заради случаите на трудова експлоатация в компаниите на Мъск. След като през последните седмици Илон Мъск декларира подкрепа за различни националистически и консервативни партии в Европа, лидерът на "Гръцко решение" Велопулос иска..

публикувано на 09.01.25 в 13:42
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на програмата за компенсации за цената на тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена..

публикувано на 09.01.25 в 13:30
Христо Мутафчиев

Христо Мутафчиев: Сериозен е проблемът с ръководенето на МК

Сериозен е проблемът с ръководенето на Министерството на културата . Това заяви пред БНР Христо Мутафчиев, председател на Съюз на артистите в България. Според  него е необходима актуализация на съществуващата методика за финансиране на театрите , защото тя е изпълнила задачата си да върне публиката в залата и "накара колегите да разберат, че..

публикувано на 09.01.25 в 13:23

Хлябът поскъпна и в Силистра

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки. Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лв. Днес се продава вече за 1,90 лв. показва проверка в магазините. Основната промяна е в цените на външните доставчици...

публикувано на 09.01.25 в 13:11
Стоил Стоилов

Стоил Стоилов: Промени в ИК се правят след анализ, има много въпроси за преброителните центрове

С възмущение и насмешка към промените в Изборния кодекс (ИК), минали на първо четене, се отнася изборният експерт Стоил Стоилов, призна самият той в интервю пред БНР. "Когато имате 7 избора в един мандат и вървят критики за провеждането им, да се вкарват промени в ИК между коледни звънчета и наздравица за Ивановден е абсолютен..

публикувано на 09.01.25 в 12:58