"В края на краищата от много години се говори за това, че е напълно възможно и даже доста вероятно да се разпространи много скоро подобен вирус. Въпреки това ние винаги се оказваме някак изненадани", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Еньо Стоянов, асистент в Катедра "Теория на литературата" във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и сътрудник в Института по литература към БАН.
Със сигурност се намираме в някаква криза на проектите ни за бъдеще. Не проектираме непременно някакви надежди, повече проектираме притеснения, които напоследък все по-плътно да се реализират, отбеляза той.
"Тази криза и тази възможност да обхванем бъдещето, което ни е обещала науката, в момента е под сериозен въпрос. Бих казал, че тук има и този момент - едно е да изчисляваш вероятности, да се опитваш да калкулираш бъдещето и друго е то да се случи", допълни Еньо Стоянов.
Непрекъснато са изчислявани вероятности, сценарии за това как да се управляват такива кризи като настоящата пандемия и въпреки това ние в момента търпим товара на едно напрежение, което не се облекчава от всички тези изчисления и предвиждания, които са били предвидени, за да дадат някаква сигурност в подобни ситуации, коментира Еньо Стоянов.
"Научната фантастика по особен начин се опитва да ни даде възможност не просто да мислим какво ще се случи, а някак си да го преживеем", посочи филологът.
В какво посока ще тръгнат теориите за бъдещето? "Италианските футуристи от 20-те - 30-те години виждат в технологията, в машинизацията едно такова усилване на човека и на неговите ресурси, което изглежда за тях въпрос на безкраен растеж на властта и контрола на човека върху даденостите на света", подчерта Стоянов. Съвременният футуризъм според него става все повече система за мислене и калкулация на рискове.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..