Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психиатърът д-р Захари Зарков:

Следи от наркотици в организма има до 30 дни след употребата им

Ефектът върху шофирането е различен в зависимост от времето на приема

Д-р Захари Зарков
Снимка: БГНЕС

Някои от наркотичните вещества могат да бъдат открити в организма до 30 дни след употребата им. Това каза пред "Хоризонт" психиатърът д-р Захари Зарков, директор на дирекция „Психично здраве и превенция на зависимостите” в Националния център по обществено здраве и анализи. 

"Канабисът може да бъде открит между 2 седмици - 4 седмици след употребата му. Това е много важно, за да не се излиза с гръмките спекулации, че четири  забранени вещества са открити. Това в следствието и в лабораториите към МВР много добре се знае, но трябва да има уточнение, че откритите 4 вещества не означава, че са употребени непосредствено преди шофирането", коментира д-р Зарков в предаването "Хора, пътища, автомобили" по повод неотдавнашната тежка катастрофа, при която загина журналистът Милен Цветков.

Кръвните проби доказват до часове употребата на различни вещества. Кокаинът, амфетамините и марихуаната са забранени субстанции в България.

"Бромазепамът е известно лекарство, изписва се на специален режим. То е успокоително, класическо, с много хубави действия върху пристъпи на тревожност. Пак ще спекулираме, ако кажем, че едно от лекарствата или субстанциите е доминирало над другите, защото те имат противоположни ефекти върху шофирането", поясни специалистът.

Кокаинът може да предизвика агресивност при шофирането, висока скорост, безотговорност, чувство за свръхувереност и рисково поведение, когато  е взет непосредствено преди това.

"Обратното - след преминаване на действието на кокаина има забавени реакции, сънливост и намалено внимание при шофиранеЕдно е в активната употреба, друго е след като изтече ефектът му", подчерта д-р Захари Зарков.

Амфетамините намаляват концентрацията, увреждат зрението, водят до рисково поведение, посочи психиатърът, като се позова на клиничните белези на употребата на различните вещества, без да визира конкретния случай със смъртта на журналиста.

След употреба на канабис, на трева има забавени реакции, усещане, че времето тече по-бавно, повишаване на времето за вземане на решения, понякога трудно спазване на права линия при шофиране, неустойчивост на вниманието, изтъкна още Зарков.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51