Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потвърдено: Няма да има военен парад за 6 май

| обновено на 28.04.20 в 11:53
Снимка: БГНЕС

Тази година няма да има военен парад за 6 май, така, както се провеждаше през минали години. Това каза тази сутрин на брифинга за ситуацията с разпространението на Сovid-19 ръководителят на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски.

"По този въпрос не сме имали абсолютно никакви разногласия с Министерството на отбраната" , допълни той.

Парад не може да се проведе по обективни причини – хората са от различни краища в страната и събирането им е невъзможно, а и подготовката на парад по принцип трае около месец. 

"Появиха се идеи да се събират блокове от курсанти от военните училища, които да проведат строй във Велико Търново, но това също не е удачно, тъй като студентите са от различни краища на страната".

В рамките на самите военни училища обаче празникът ще бъде отбелязан.

"Българската армия има какво да покаже по телевизионни предавания за своите успехи, включително и ВМА, така че нетрадиционно ще бъде отбелязването на 6 май, но в никакъв случай няма да има парад", заключи ген.-майор Мутафчийски.

Че парад за 6 май няма да има, потвърди по-късно и премиерът Борисов, който беше изслушан в парламента по темата за противоепидемичните мерки. Ще има само кратка демонстрация:

"Парад не може да има! Как ще има парад за 6 май? Къде ще стоят хората? Това, което с министър Каракачанов и сутринта говорихме, е само за парашутните войски и авиацията - да направят едно движение. Все пак да си честваме празника.

Те в Русия махнаха парада, където по време на Втората световна война е имало парад.

А и виждате, още продължаваме да не ползваме армията", каза Борисов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания въвежда строги ограничения срещу пушенето на открито

Правителството в Испания одобри строги ограничения срещу пушенето на открити пространства. Забраната включва както конвенционалните цигари, така и всички видове устройства за нагряване на тютюневи изделия, включително вейповете. Пушенето ще бъде невъзможно на открити или в закрити пространства в здравни заведения, университети, центрове за..

публикувано на 09.09.25 в 17:06

МЗ: Няма нужда да се носят на хартия здравните карти на учениците

Медицинските специалисти в здравните кабинети на детските градини и училищата вече имат достъп до електронни здравни данни на децата, съобщи Министерството на здравеопазването.  Министерството уточнява, че системата позволява на медицинските лица да виждат данните за учениците само в учебното заведение, в което работят.  Eлектронна..

публикувано на 09.09.25 в 17:00
Доха, Катар

Израел съобщи за удар по висши лидери на "Хамас" в Доха

Израелските въоръжени сили съобщиха, че са нанесли удар по висши лидери на "Хамас", след като журналисти на Ройтерс и Франс прес в Доха съобщиха за експлозии и дим, издигащ се над катарската столица, където се намира политическото бюро на палестинската групировка. Израелските въоръжени сили твърдят, че са предприети мерки за ограничаване на..

публикувано на 09.09.25 в 16:53

Варна: Куфар на спирка вдигна накрак полицията, със скенер откриха двуцевка с капси (СНИМКИ)

Съмнителен куфар, изоставен на спирка "Явор", вдигна накрак полицията.  Със скенер провериха съдържанието му. Не се стигна до контролиран взрив от сапьори, видя репортер на Радио Варна.  За изненада на екипа по обезвреждане в куфара беше намерена пушка двуцевка - детска играчка с капси.  Районът беше отцепен за кратко. Куфарът е бил изхвърлен от..

публикувано на 09.09.25 в 16:24
Никола Бургазлиев

Никола Бургазлиев вече е с по-тежко обвинение

Ново, по-тежко обвинение повдигна Окръжната прокуратура в Бургас срещу 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с електрически автомобил АТВ петима души, като вследствие на удара по-късно в болница почина 35-годишна жена.  Прокуратурата ще преквалифицира обвинението на Никола Бургазлиев Според новото обвинение случаят е определен..

публикувано на 09.09.25 в 15:56

Подкрепа и съмнения около задължителните ученически униформи

През последните години много училища започнаха да въвеждат задължително училищно облекло за учениците си . Като целта най-често е да се създаде чувство за принадлежност, да се намали усещането за социално неравенство и да се повиши дисциплината.  Голяма част от родителите подкрепят идеята. Но съпротивата им идва най-вече заради високите..

публикувано на 09.09.25 в 15:53

Съдът в Русе с официално изявление за инцидента с полицейския директор

Окръжният съд в Русе публикува официално становище, в което уверява обществеността, че всички дела се разглеждат обективно, справедливо и безпристрастно.  Това се случва като реакция на негативните коментари по повод решението от събота, когато съдия Милена Пейчева остави в ареста четиримата младежи, задържани след инцидента с полицейския директор..

публикувано на 09.09.25 в 15:44