Парламентът се събра на извънредно заседание, за да изслуша премиера Бойко Борисов за актуалното състояние в страната във връзка с пандемията от Covid-19 и ефективността на предприетите мерки.
Искането за провеждане на изслушването дойде от БСП. Левицата успя от втория опит да осъществи идеята си за извънредно парламентарно заседание по казуса, след като миналата седмица депутатите от ГЕРБ не се регистрираха в залата.
Пред народните представители премиерът изтъкна, че страната ни има едни от сравнително либералните мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.
Министър-председателят подчерта още, че страната ни има едни от най-ниските показатели за разпространение на Covid-19 и смъртност от болестта в Европа:
"По данни на Европейския център за контрол на заболяванията България е на първо място по нисък брой на заболели лица на 100 000 население и на трето място след Словакия и Латвия по най-нисък брой на починали лица на 100 000 население, което е индикатор и много ясен отговор, колко навременни и добри са били мерките", подчерта Борисов.
Той каза, че мерките са прецизни и съобразени с препоръките на СЗО. Посочи още, че в момента страната ни разполага с 60 хиляди теста за коронавирус , но държавата има готовност и разполага с ресурс да закупи още, ако те са сигурни.
Драгомир Стойнев от БСП се обърна към премиера с въпроса дали правителството има план за излизането от икономическата криза:
"Това, което предлагате в момента, не отговаря на очакванията на българските граждани. Тези мерки не работят. Това го казваме ние от опозицията не за да се заяждаме, а го казват българските работодатели и българските работници. Имате ли икономически план за излизане от кризата?"
Борисов отговори, че се очаква до края на месеца да бъдат запазени над 120 хиляди работни места с мярката 60 на 40:
"Към момента имаме 7 403 подадени заявления. 101 849 работници и служители са се възползвали от нея. Между 7 000 и 10 000 работници всеки ден запазват работните си места. С този темп до края на месеца ще запазим над 120 000 работни места“.
Категоричен и ясен икономически план обаче няма, отчете премиерът.
"Ако някъде имаше план, който да гарантира икономическото развитие на която и да била държава, можеше лесно да го препишем.
Най-голямото предизвикателство пред кабинета е как да се справи с туризма, където щетите са най-големи. „Голямата грижа е как ще се справим в туристическия сектор, защото още в света няма рецепта“, отбеляза Борисов и добави:
"Сутринта имахме коалиционен съвет, Валери Симеонов предложи с ваучери за туризма, разбрахме се в работна група да видим какви пари ще струва и по какъв начин да го направим, за да не превърнем пък в един момент хотелите в болници".
Всички парламентарни групи, освен БСП, определиха мерките като добри и навременни.
Единствено от БСП заявиха, че правителството не се справя и няма план за излизане от кризата, породена от пандемията.
„Нямаме план за излизане от кризата – това е новината от днес. На базата на това произвеждате хаотични решения, които променяте всеки ден, а понякога в рамките на един и същи ден, всявате страх у хората, за да ги владеете в подчинение“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Депутатът от левицата Кристиан Вигенин призова премиера:
"Вие персонално, господин премиер, престанете да говорите за трупове. Направете българите съпричастни с логични стъпки, ясни цели и предвидимост в действията".
След края на изслушването премиерът го окачестви пред журналисти като неползотворно.
"Просто само искаха да дойда дотук. Нищо не се свърши. Нищо различно не се направи. Нищо важно не се реши. Нищо конкретно не се предложи".
Борисов допълни, че правителството работи по закон за мерките за справяне с коронавируса, който да позволи отпадане на извънредното положение преди 13 май:
"Закон, който да включва само мерки. Да махнем думата "извънредно положение". Виждате другите държави - обикновено вървят с 2 седмици след нас и накрая всички са около 12-и, 9-и май. Като дойде тая дата, ще видите какво ще направят пак".
България е в извънредно положение заради коронавируса от 13 март 2020 г.
Репортаж на Добрина Карамболова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
С какви спомени свързват Радиото няколко съвременни български писатели? Георги Господинов помни "България – дела и документи", към 7.15, и "това сутрешно детско предаване – Ранобудно петле". Първото му радио било "дървен радиоапарат, лампов", от времената, " когато радиото беше мебел ". "Градовете на тази радиоскала" светели. " Целият свят..
Палестинската групировка "Хамас" освободи четири израелски заложнички. Сред тях е момиче с българско потекло, държано като заложник от 7 чоктомври 2023 година. Става въпрос за 20-годишната Даниела Гилбоа, уточни в социалните мрежи председателят на организацията на евреите "Шалом" Александър Оскар. И четирите освободени заложнички - Карина..
Две катастрофи на магистрала "Струма" при 150 км затрудняват движението в двете посоки. В района на пътнотранспортните произшестия има гъста мъгла. По информация на Агенция "Пътна инфраструктура" трафикът се пренасочва по обходни маршрути: от пътен възел "Ново Делчево"" - по път I-1 София-Кулата - до пътен възел "Кресна" и обратно.
Открито е тяло на загинал човек под отломките на срутената къща при взрив в Банкя. От служителите на "Пожарна безопасност и защита на населението" е открито е силно обгоряло тяло – предполага се, че е на жена на 58 години. Това съобщи на брифинг на мястото директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Според информацията на МВР тя е..
Пернишкият квартал "Мошино" и част от квартал "Изток" са без парно и топла вода. Топлоподаването е спряно заради авария в късния следобед вчера. За няколко часа, докато се локализира мястото на теча, без парно и топла вода е бил целият Перник. Към 20:30 часа снощи е започнало поетапното възстановяване на топлоподаването към града..
Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг...
Първите спомени на хоровия диригент Ваня Монева за Радиото датират от началото на 80-те. "Бях един сезон помощник-диригент. Това ми остана голяма мечта – да работя с женски народен хор . Това се случи след 10 години…", споделя Монева, която сега е член на Обществения съвет на БНР. Тя е била и продуцент на Оркестъра за народна музика. "..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно..