Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Армията ще отбележи празника си, макар и без парад

В авиобазата „Граф Игнатиево ще има демонстрации на парашутни войски и авиацията,но закрити за зрители.
Снимка: Министерство на отбраната

Серия от събития вместо парад са предвидени тази година за 6 май. Заради короавируса всички събития в страната ще са закрити за зрители.

Че военните не са планирали парад стана ясно от думите на генерал Венцислав Мутафчийски. Освен председател на щаба за коронавируса, Мутафчийски е и главен лекар на БА.

„Самият процес на подготовка изисква повече от месец събиране на хора на едно място, извеждането им от различни части на страната, за да се подготвят за парада. По този въпрос не сме имали никакви разногласия с Министерството на отбраната“, каза Мутафчийски на брифинга днес сутринта.

Военните училища ще направят затворени церемонии с тържествен марш. На такава церемония във НВУ „Васил Левски“ във Велико Търново ще бъде министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

Демонстрации на умения ще бъдат показани от курсантите на военноморските сили във Варна.

А Специалните сили ще направят това на полигона „Црънча“.

Премиерът Бойко Борисов каза, че в авиобазата „Граф Игнатиево ще има демонстрации „само на парашутни войски и авиацията - да направят едно движение все пак да си честваме празника“.

Старши лейтенант Симеон Георгиев е един от пилотите, които ще участват в демонстрацията на празника на летището.

„Ще летя на L-39. Това са регулярни полети. Предвид ситуацията в момента, според мен е по-добре, че няма да има парад. Знаем, че хората сега са в критична ситуация. Не би било добре да се притесняват“, каза той.

Бившият началник на гвардейците бригаден генерал Боян Ставрев обаче съжалява, че заради Covid-19 няма да има парад.

„Тъжно ми е, разбира се. Аз съм военен човек, това е националната гвардейска част, която е един от живите символи на българската държавност след герба, знамето и химна“, коментира той.

В София традиционното слово на президента Румен Радев ще бъде произнесено от сградата на президентството. По обед там ще има и тържествена смяна на караула. Румен Радев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще поднесат цветя на „Незнайния войн“.

Заради коронавируса всички събития в страната ще са закрити за зрители. Тази година няма да има водосвет на бойните знамена, казаха от Министерството на отбраната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сергей Лавров

Русия иска "желязна договореност" Украйна да не става член на НАТО

САЩ ще трябва да определят специален представител, който да води диалог с Русия за Украйна. Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с турския си колега Хакан Фидан в Анкара, предават турските медии, цитирани от БТА. "Трябва да има ясна и желязна договореност относно неприсъединяването на Украйна..

публикувано на 24.02.25 в 12:08

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия, няма пострадали

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия днес - в деня на третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна. Взривът е станал малко преди 8 ч. сутринта в района на руското посолство в Марсилия. Два коктейла "Молотов" са улучили вътрешния двор на дипломатическата сграда, без да има пострадали, както е потвърдил..

публикувано на 24.02.25 в 11:39
Украинска позиция в Донецк, юни 2024 г.

3 години война: Поглед към Одеса и бесарабските българи

Страшно е да живееш в такъв полудял свят. Това заяви пред БНР Тетяна Станева, режисьор, продуцент и основател на международния филмов фестивал ОКО. Тя си спомня детайлно случилото се преди точно три години, когато Русия започна война с Украйна. Украйна - 3 години след нахлуването на Русия "Българските медии ми съобщиха, че при нас..

публикувано на 24.02.25 в 11:35
Националният съвет за тристранно сътрудничество  заседава извънредно, 24 февруари 2025 г.

Социалните партньори не постигнаха консенсус за бюджета на ДОО

Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат..

публикувано на 24.02.25 в 11:30
Стойчо Стойчев

Стойчо Стойчев за протеста на "Възраждане": Крайностите плашат хората

" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и "Възраждане" има най-вече това за цел, независимо какви са декларациите ". Това коментира пред БНР доц. Стойчо Стойчев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", относно протеста на..

публикувано на 24.02.25 в 11:21
Извънредно заседание на НСТС, 24 февруари 2025 г.

Работодатели и синдикати изтъкнаха проблеми в здравноосигурителната система

Съветът за тристранно сътрудничество обсъди бюджета на Здравната каса, който е с близо 16% по-висок, или 1,36 милиарда лева повече спрямо миналата година  и достига 9,4 милиарда лева. И работодателските организации, и синдикатите обаче посочиха редица проблеми в здравно-осигурителната система, които не са обхванати от проекта за бюджет. "Все..

публикувано на 24.02.25 в 11:18
Урсула фон дер Лайен на жп гарата в Киев, 24 февруари 2025 г.

Урсула фон дер Лайен: 24 февруари 2022 г. е дата, която вечно ще остане позорна

​"24 февруари 2022 г. е дата, която вечно ще остане позорна", се посочва в изявление на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, адресирано към президента на Украйна Володимир Зеленски "Днес се присъединяваме към Вас, почитайки паметта на загиналите за Украйна герои и тези, които все още се борят на първа линия. Една..

публикувано на 24.02.25 в 11:03