Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Михов: Малко отложени във времето, но изпитите след 7 и 12 клас трябва да се проведат

Милен Михов
Снимка: БГНЕС

Малко отложени във времето, но изпитите след 7-и и 12-и клас трябва да се проведат... Ако отпаднат матурите, ще принудим всички 52 университета в страната да проведат изпити за прием, което допълнително ще усложни ситуацията“. Това каза пред БНР доц. Милен Михов, депутат от ВМРО - Обединени патриоти, зам.-председател на парламентарната комисия по наука и образование.

Той подчерта, че проблемът засяга почти всяко българско семейство и затова трябва да се проведат разговори и със синдикати, и с представители на образователната система и да се оформи „едно разумно решение“. 

По думите му не трябва да се бърза с решението, защото положението е достатъчно динамично.

„Подходът към извънредната ситуация трябва да е подчинен на няколко принципа – здравето на децата да не се поставя под заплаха и трябва да се осъществят определени изисквания от закона, свързани с оценяването на децата в някои класове, особено в 7-и и в 12-и клас. Нашето становище е, че трябва да се намери едно разумно сечение между тези два въпроса. Затова мислим, че е разумно да бъдат оформени онлайн, но когато става дума за тези в 7-и и в 12-и клас, трябва да проведем фактически, физически изпити“, допълни доц. Михов в предаването „Нещо повече“. 

Доц. Михов е категоричен, че трябва по-решително да се постъпи към системата на висшето образование и всеки университет индивидуално да подходи към ситуацията:

„Да дадем възможност на вузовете да избират сами формата на изпитите за предстоящата сесия. Има много специфика при определени специалности“.

Интервюто с доц. Милен Михов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Учебната година приключва дистанционно, изпитите - в училищата

Учебната година да приключи дистанционно, а учениците да бъдат в училищата за провеждане на изпитите , решиха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, членовете на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в образованието и..

публикувано на 29.04.20 в 16:58
ВИЖТЕ ОЩЕ

Член на борда на директорите на Би Би Си подаде оставка заради "проблеми с управлението"

Член на борда на директорите на Би Би Си подаде оставка и посочи като причина "проблеми с управлението" на върха на корпорацията.  В писмо, с което подава оставката си, Шумит Банерджи също така отбелязва, че "не е бил консултиран" относно събитията,..

публикувано на 22.11.25 в 03:15

Католическата църква в Испания е получила тази година над 100 жалби от жертви на сексуални посегателства

Католическата църква в Испания е получила тази година над 100 жалби от жертви на сексуални посегателства. Сигналите са получени по силата на създаден миналата година механизъм за обезщетяване на пострадали от сексуално насилие. Точно преди една година..

публикувано на 22.11.25 в 02:21

Бивш лидер на "Реформирай Обединеното кралство" беше осъден на над 10 години затвор

Бивш лидер на уелския клон на "Реформирай Обединеното кралство" беше осъден на 10 години и половина затвор за приемане на подкупи, за да прави проруски изявления пред медиите и Европейския парламент. Петдесет и две годишният Нейтън Гил от Северен Уелс..

публикувано на 22.11.25 в 02:07
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Всяко мирно споразумение трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на..

публикувано на 22.11.25 в 00:00

Наводнени къщи и мазета след пороен дъжд в Петрич

На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над..

обновено на 21.11.25 в 23:54
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Швейцария предоставя на Кипър 11 млн. евро за миграционни проекти

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по..

публикувано на 21.11.25 в 22:55

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен..

публикувано на 21.11.25 в 22:36