Регионалната здравна инспекция във Велико Търново от днес започва изследване с PСR тестове на 350-те служители в 15-те социални домове в областта. Изследването ще се прави в рамките на една седмица. Служители на РЗИ на място ще посещават социалните институции, за да вземат пробите. Тестуването ще се направи в цялата страна и е по разпореждане на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Социалните домове в област Велико Търново затегнаха противоепидемичните мерки след случаите с Covid-19 в старческия дом във видинското село Гара Орешец.
В дома за дементноболни в сухиндолското село Горско Косово персоналът е разделен на групи, за да се гарантира, че ще има здрави сестри и санитари, които да се грижат за 52-мата пациенти. В старческия дом „Венета Ботева“ във Велико Търново проблем с персонала няма, но психологът на дома работи по-активно с възрастните хора, които са 131. В дома за хора с умствена изостаналост във великотърновското село Пчелище са 54 души, които постоянно са в изолация, а половината от персонала, който полага грижи за тях, е пуснат в платен отпуск като превантивна мярка.
В област Велико Търново има пет общински старчески дома, два за хора с деменция и три за хора с умствена изостаналост. За сега в тях няма нито един доказан случай на коронавирус. В социалните институции хората са притеснени от заразата в старческия дом в село Гара Орешец.„Телевизия гледат и трябва да ви кажа, че тези от тях, които са в по-лек стадий на заболяването, много внимателно следят новините и развитието на събитията, касаещи заразата. Много са заинтригувани от това, което се случва в дома в Орешец. Притеснени са хората в някаква степен и наша е задачата ние да ги успокоим и да им разясним, че вземаме всички мерки да останат здрави на този етап“, това разказа Вера Дукова, директор на Дома за хора с деменция в село Горско Косово, община Сухиндол, където живеят 52 жени и мъже.
В старческия дом във Велико Търново, където са настанени 131 възрастни, случилото се във Видинско е стреснало хората и неприемащите мерките за социална изолация са намалели, но се увеличила работата на психолога, разказа управителят Зорица Радловска:
„В началото срещнах съпротива в някои от тях, че те не могат да излизат извън дома, но сега вече виждат, че тези мерки наистина са много належащи и са задължителни, за да може да ги опазим, тъй като те са от най-рисковата група, почти всички имат различни болести. Психологът си работи постоянно с тях. Освен това и медицинските лица, разясняват им. Лежащоболните на първия етаж много по-често ги къпем, мием ги, обтриваме ги, за да можем да спазваме нужната хигиена“.
В Дома за хора с умствена изостаналост във великотърновското село Пчелище са 54 души с различна степен на заболяването, посочи директорът Ели Апостолова:
„Голяма част от тях дори не разбират какво се случва. Те не разбират думата изолация. За да нямат досег с нас, част от заниманията са на малки групи – музикотерапия, танци или четене на приказки, за да не чувстват тази социална изолация. Тези от потребителите, които са адекватни и могат да разберат какво означава това и са в състояние, те слушат телевизия, радио, имат достъп до всякаква комуникация, трябва да ви кажа, че много нормално приемат нещата. За тях, когато се каже, че нещо е забранено, е забранено“.
В трите вида социални институции в Горско Косово, във Велико Търново и в Пчелище са взети различни мерки за запазване на персонала от евентуална зараза, защото трудно се намират хора за работа в такава среда срещу ниско заплащане. Във Велико Търново, заради големия брой социални институции, които в момента не работят, винаги ще се намери персонал, който да бъде изпратен в старческия дом. В Горско Косово не е така, защото община Сухиндол е малка, а обучени хора няма, обясни директорът Вера Дукова:
„Целият персонал на дома е разделен на две. Едната група работи една седмица, другата група поема следващата седмица. В случай на зараза да не се допусне да остане без персонал домът, т.е. да има здрава група, която да поеме грижите за потребителите“.
В дома за хора с умствена изостаналост в Пчелище от 33-ма души персонал в момента на работа са 20 човека. Останалите са разпуснати в платен отпуск като превантивна мярка за запазване на здравето им и осигуряване на резервен екип при евентуална зараза, обясни Ели Апостолова:
„Един готвач е на ден. Двама санитари са първа смяна, двама санитари са втора смяна, те са на намалено работно време. Имат място, през което да излизат, не се засичат с другата смяна. На сектор – една сестра на едно дневно дежурство. Част от тях съм пуснала в отпуск – дали планирана или не, ползват си платената отпуска“.
Директорите и на трите социални институции заявиха, че имат достатъчно предпазни средства и дезинфектанти, обобщи Зорица Радловска:
„Всичко е наред. Имаме достатъчно маски, тъй като самите баби започнаха и те да шият маски, даже подаряваме на хора, които са в неравностойно положение. Откъм дезинфектанти сме заредени. Дано да успеем да запазим хората здрави“.
В дома за хора с деменция в Горско Косово има свободна стая, която е превърната в изолатор, където ще бъдат настанени домуващи, ако бъдат заразени в коронавирус и това е единствената възможност за пациентите с по-лека симптоматика, защото домът е в старо училище и няма възможност за разширение. Във Велико Търново в старческия дом изолаторът е отдавна, но има само две легла. Ако се стигне до заразяване на някой от възрастните хора, ще се освобождават административни помещения за изолатор. Има свободна стая и в дома за хора с умствена изостаналост в Пчелище.
През изминаващата седмица, природата за пореден път показа на човека, че е по-могъща от него. В сряда, на руския полуостров Камчатка в Далечния Изток беше регистрирано едно от най-големите земетресения, регистрирани в историята - 8,8 по Рихтер. Няколко бяха ранените там. Въпреки опасенията по крайбрежието на целия Тихоокеански регион,..
По-високи цени и по-малко избор за потребителите – такъв ефект от новите текстове в Закона за въвеждане на еврото и законопроекта за веригите на доставки прогнозира икономистът Петър Ганев, който е част от екипа на Института за пазарна икономика. В своя публикация Ганев изследва потенциалните последици от текстовете върху ценообразуването и..
В 19 ч. в троянското село Шипково тази започва традиционният празник на минералната вода. Шипково е един от най-старите балнеоложки курорти в страната създаден още в началото на миналия век, а празникът на минералната вода се организира за пети път, поясни кметът на селото Наталия Керембова. "Има за цел да популяризира минералната вода и..
Четирима души са застреляни при нов случай на масово убийство в Съединените щати. Полицията издирва мъж в щата Монтана и предупреждава, че той е въоръжен и опасен. Той е открил стрелба в бар в град Анаконда - бивш индустриален център с 10 000 души население. Жителите му са призовани да останат вкъщи, да заключат вратите си и ако..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани в село Попови ливади над Гоце Делчев. Честванията ще започнат със заупокойна молитва за загиналите и молебен за здраве, която ще бъде отслужена от Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Венци и цветя на признателност ще бъдат поднесени пред..
По-слаби от очакваните данни за новооткритите работни места в САЩ, които бяха изнесени от Бюрото по трудова статистика станаха причина Доналд Тръмп да заяви, че ще уволни неговият ръководител. Според последните данни на Бюрото по трудова статистика през юли американската икономика е добавила по-малко работни места от очакваното, като вместо..
Италия стана четвъртата европейска страна, която започва въздушни хуманитарни доставки в Газа. От ООН оспорват този метод за ограничаване на масовия глад в палестинския анклав Най-малко 21 души са убити в Газа от началото на днешния ден. Помощи от шест държави са били пуснати над Ивицата Газа Според статистиката на местни палестински..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Веселин Маринов за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали...