Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

Близо 1,6 милиона българи живеят с по-малко от 413 лева на месец. 2,5% от висшистите са работещи бедни, сочат данните на НСИ за 2019 година, цитирани от „Дума“.

Социалното министерство обсъжда с Европейската комисия възможността по линията на програмата „Развитие на човешките ресурси“ още два месеца на около 300 000 души да се изплащат 40% от минималната работна заплата и осигуровки, за да могат да запазят работното си място, съобщава „Телеграф“. Програмата ще бъде с общ бюджет от около 80 милиона лева. Остават открити въпросите към кои сектори ще се насочи и какви ще са критериите, заявява министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Законови изменение предвиждат голяма промяна след 25 октомври, съобщава „24 часа“. Уредите за отчитане на парно и водомери за топла вода се подменят с дистанционни. Това е стъпката към отчитане на реалното месечно потребление, а не на база прогнозни сметки от предишната година и изравнителни през лятото. До 2027 г. всички устройства трябва да са от новия тип, уточнява вестникът.

Учебната година завършва онлайн. Матурите и изпитите за гимназии пък ще се проведат с маски, реши МОН. Баловете ще са наесен, а при отмяна на извънредното положение може и в края на юни. Темата водеща за „Стандарт“.

Борим Covid-19 с плазма, вместо ваксина, е водещото заглавие на „Монитор“. Антитела от оздравял са инжектирани на болен с тежка симптоматика на коронавируса във ВМА в сряда. Новият метод може да се окаже по-успешен дори от ваксина срещу заразата,  смятат медици. Горе-долу 50% от хората правят антитела срещу вируса, обяснява пред изданието директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Според него това е сигурният начин на лечение, но за целта трябва да бъдат намерени хора, които са оздравели и имат достатъчно антитела срещу коронавируса.

Кога у нас ще утихне заразата? - пита от първа страница „24 часа“. Български учени очакват това да се случи след 19 юни.

„Труд“ публикува интервю с проф. Иво Петров, член на Експертния съвет по кардиология към Министерството на здравеопазването, според когото е време мерките срещу коронавируса да се облекчат, защото епидемията си отива. Според него няма доводи да се твърди, че до дни идва нов пик. След 20-30 дни епидемия няма да има никъде по света, прогнозира той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Конференция ще търси решение на пролема с прииждащите в Кипър сирийски мигранти

Увеличаващите се потоци сирийски мигранти от Ливан към Кипър и необходимите действия на ЕС за спирането им ще бъдат обсъдени на провеждащата се в Испания конференция на председателите на парламентите на страните-членки на Евросъюза. Въпросът за непропорционалната тежест на миграцията върху Кипър ще бъде повдигнат от председателя на неговия парламент..

публикувано на 20.04.24 в 04:36

Украйна и Русия с интензивна размяна на удари през нощта

Мъж и жена са загинали в руската Белгородска област при атака на украински дронове, съобщава губернаторът Вячеслав Гладков. Пуснатите от бепилотните апарати взривни устройства са подпалили къща в едно от селата. В друго село в района още една машина е паднала без да се взриви, като е нанесла минимални щети по жилищен дом.  В Калужка област при..

публикувано на 20.04.24 в 04:26

Великобритания може да спре помощите за тези, които отказват работа повече от година

Британският премиер Риши Сунак обеща да спре социалните помощи на онези, които са годни за работа, но не са приели предложения до 12 месеца. Очертавайки плановете си за реформиране на системата за социално подпомагане, ако консерваторите спечелят следващите общи избори, Риши Сунак каза, че „подкрепата за безработица трябва да бъде предпазна мрежа и никога..

публикувано на 20.04.24 в 04:19

Президентът на Грузия: Русия води хибридна война срещу присъединяването на страната в ЕС

Русия води хибридна война, целяща да принуди Грузия обратно в орбитата на Кремъл и да унищожи надеждите й за присъединяване към Европейския съюз, заяви президентът на страната Саломе Зурабишвили в интервю за вестник „Таймс“. Саломе Зурабишвили твърди, че управляващата в страната партия „Грузинска мечта“ и нейният основател-милиардер, са..

публикувано на 20.04.24 в 03:48

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52