Чехия стана един от европейските примери за най-голямо олекотяване на противоепидемичните мерки. Това обаче се случва след строга карантина в рамките на два месеца, в които почти целия стопански живот беше сложен на пауза.
От понеделник в страната отпаднаха много от строгите ограничения за магазини, предприятия и други работни места. На едно място вече могат да се събират до 10 души. Още по-смела е следващата стъпка от плана на правителството, която предвижда при липса на втора вълна, от 25 май да отворят външните части на ресторанти, както и моловете.
Безотговорен ли е планът на Чехия? Заразените в страната приближават 8000. Темпът на нови случаи падна под 100 на ден, но може би олекотяването ще рискува той отново да се увеличи. Какво дава увереност на чешките власти, че не застрашават резултата от строгата карантина, както и здравето на населението?
Повод да погледнем към Чехия е и тема, в страни от коронавируса. В началото на вече миналия месец местните власти в Прага премахнаха паметника на съветския маршал Иван Конев, освободил града в края на Втората световна война. Демонтажът на монумента предизвика остра реакция от страна на Русия. Тази седмица представители на местната власт в Прага съобщиха, че са под полицейска охрана, след като местно издание съобщи за предполагаемо пристигане на руски шпионин, снабден с рицин.
За мерките, пандемичните и политически заплахи Константин Мравов разговаря с Веселин Вачков - български журналист, който е директор на чешкото издание „Лидове новини“.
Чехия обяви смел план за постепенно отпадане на противоепидемичните мерки. Той предвижда и отваряне на заведения още през май. Как обосноваха властите по-либералния подход?
Мерките, които Чехия възприе още около 10 март бяха доста радикални, но доста ефективни. Чехия разполага и с доста солидно здравеопазване – безплатно е, с гъста мрежа от болници, и същевременно с разхлабването на мерките се въвежда механизмът „хитра карантина“, който ще позволи на епидемиолозите бързо и ефикасно да откриват нови огнища на заразата.
Наблюдават ли се фалити на по-малки фирми, особено в застрашени отрасли, като търговията и туризма?
Все още не, но очакванията са, че в сферата на туризма ще има много освободени хора. Правителството все пак даде някакви средства, както на малките, така и на големите фирми. След края на извънредното положение част от тези средства няма да могат да бъдат изразходвани.
Във време на извънредно положение представители на местните власти в Прага, включително кмета на столицата Зденек Хриб, обявиха, че са със специална охрана заради премахването на паметника на съветския маршал Иван Конев. Русия реагира много остро на премахването, а кметът на 6-ти район Онджей Колаж директно заяви, че е под полицейска защита на неизвестно място, защото по петите му е руснак, който иска да го ликвидира. В местни медии излезе информация, че служител на руските служби, снабден с отрова, наистина е пристигнал в Чехия.
Как изглеждат нещата към момента - реална заплаха или политически игри?
Никой официално в Чехия не е потвърдил това. Но полицията превантивно въведе надзор над трима местни политици, които бяха свързани с отстраняването на паметника. Трудно е да се каже колко процента има истина в това.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Време за нови политически проекти винаги има, но нито един няма да изиграе разтърсваща роля, каквато примерно сме виждали в НДСВ на Симеон Сакскобургготски, дори разтърсващата роля от близките години, на ИТН и ПП, коментира журналистът от 24 часа, появата на "България може" в интервю пред БНР. "Дори реално Румен Радев да влезе пряко в..
Великотърновският окръжен съд отложи за догодина делото за катастрофата, при която на 11 ноември миналата година на главния път София – Варна при село Шереметя на място загина футболният треньор Ферарио Спасов. Подсъдимият по делото Начо Пантелеев от Лясковец е на лечение в троянската белодробна болница. Има вероятност догодина делото да..
По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България . Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят..
Британският премиер Киър Стармър е изправен пред проблем с обещанието си да "рестартира" отношенията с Европейския съюз след Брекзит на фона на опасения, че един от ключовите му съюзници може да бъде отстранен на петъчните избори в Република Ирландия. Ново проучване на "Айриш таймс" показва, че партията "Фина Гейл" на ирландския премиер Саймън..
Трябва веднага председателстващият Народното събрание да изчете парламентарните групи, ако трябва представител на всяка група да ги изчете, Радев да мине в рулетката и да почваме, каза пред медиите в кулоарите на парламента Делян Пеевски, лидер на "ДПС – Ново начало“. По думите му първият мандат е зачеркнат от страна на "Продължаваме..
Служебният премиер Димитър Главчев отбеляза в началото на правителственото заседание, че месец след проведените предсрочни парламентарни избори Народното събрание все още е на първото си заседание. Според Главчев всички очакват от политическите партии да постигнат консенсус, за да се сформира мнозинство и редовен кабинет. Той отбеляза, че позитивните..
Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на председател на НС четиримата номинирани не събраха необходимия брой гласове. Рая Назарян от..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..