Продължава процесът на развръщане на ракетните комплекси С-400 и определени системи от тях вече носят бойно дежурство, съобщи председателят на Управлението по отбранителна промишленост (SSM) към президентството на Турция проф. Исмаил Демир в интервю.
Той допълни, че руският персонал няма да има достъп до системите, „когато пожелае“, с цел обучение и техническа поддръжка и подчерта, че това е „червена линия“ за Турция.
Демир уточни в даденото вчера интервю, че поддръжката ще се осъществява от турски фирми и от ВВС сили на страната.
Исмаил Демир изтъкна характеристиките на комплексите и акцентира, че те могат да унищожават вражески ракети и самолети, включително и такива, разработени по технологията Стелт.
На 30 април Ибрахим Калън, съветник по националната сигурност и говорител на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, заяви, че активирането на комплексите е забавено поради пандемията от Covid-19, но страната не се е отказала от привеждането им в експлоатация.
Калън направи коментара си по време на видеоконференция с участието на американския специален представител за борбата с групировката „Ислямска държава“ и Сирия Джеймс Джефри и американския посланик в Турция Дейвид Сатърфийлд.
Американската страна многократно и на високо ниво е посочвала, че подобен ход на Анкара ще доведе до санкции срещу нея.
Дрон, засечен в пространството около летище София, е предизвикал забавяния в кацането на някои самолети снощи, съобщават от пресцентъра на летището, предаде БТА. Няма отклонени полети, а е настъпила само промяна разписанието заради безопасността. От аеропорта са уведомили компетентните служби и МВР. От Националния борд за разследване на..
Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..
Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...
В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП. Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..
България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..
Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..