На фона на продължаващия дебат в обществата за полезността на маските, особено след като в началото на пандемията много правителства по света препоръчаха на гражданите да не ги носят, вниманието на хората е насочено към световните лидери и избора им на защитни средства.
С отхлабването на мерките над 50 са държавите, които изискват от своите граждани да носят маска, когато излизат навън. Сред лидерите, които с радост спазват това, е френският президент Еманюел Макрон, който тази седмица се срещна с ученици от основно училище с тъмносиня маска на лицето в тон с костюма му.
Миналия месец южноафриканският президент Сирил Рамафоса предизвика присмех, след като непохватно сложи маската си с етноафрикански шарки на очите си.
През март президентът на Словакия Зузана Чапутова привлече вниманието, след като сложи маска в цвят фуксия в тон с роклята и обувките й.
Американският президент Доналд Тръмп непрекъснато пренебрегва съветите на Американския център за контрол и превенция на болестите да носи маска. Тази седмица той посети фабрика за производство на маски, но пренебрегна всички табели в нея с надпис „Моля носете маска непрекъснато!“.
По време на пандемията от испански грип от 1918-та до 1920-та година маските са считани от протестиращите за символ на тежката ръка на държавния контрол.
Премиерът Росен Желязков приветства постигнатото примирие за Ивицата Газа и изрази надежда всички заложници да бъдат освободени. Министър-председателят посочи, че наводнението, взело жертви в комплекс "Елените", не може да остане безнаказано: "Служебни лица са слагали подписа си под всички документи, след което се е стигнало до строителството. Това не..
Три нови електрически локомотива "Сименс Смартрон" влизат в експлоатация от днес. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София - Бургас, а един – по линията София - Русе. Очакваме още един до Коледа. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. "Това е щастлив момент за модернизацията на българската..
Два часа остана в прокуратурата заместник-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева, а след излизането си обясни, че има забрана да разгласява за какво е било питана. Бобчева се яви в държавното обвинение тази сутрин около 9 часа, а вчера беше разпитан и директорът на завода за боклук в София Николай Савов. От думите ѝ стана ясно,..
Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Двамата общински съветници от Варна с по-лека мярка - домашен..
Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село". Сутринта граждани получиха ръкавици и чували, за да помагат в сметосъбирането. "Това, което ни казаха от Общината е, че има допълнителен отпадък около контейнерите, който ние евентуално можем да помогнем да събираме, за да..
На този етап не се предвижда ремонт на кабинета - каза пред журналисти в Хасково премиерът Росен Желязков. Коментарът му е по повод поисканата от две браншови организации оставка на министъра на земеделието Георги Тахов. Зърнопроизводителите искат оставката на земеделския министър Илия Проданов: Това е четвърти земеделски министър, на когото..
Нобеловата награда за мир за 2025 г. се присъжда на Мария Корина Мачадо, лидер на венецуелската опозиция, обяви Нобеловият комитет в Осло. 58-годишната Мачадо спечели предварителните избори на опозицията за кандидат за президент миналата година, но режимът не я допусна до участие в изборите, след които тя е принудена да се укрива от властите...
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..