Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Европа, пандемията от Covid-19 - акценти от седмицата по света

Снимка: Pixabay

Дните на изминаващата седмица са натоварени със спомените за победата над хитлеро-фашизма във Втората световна война, борбата с паниката от разпространението на коронавируса и първоначалното разхлабване на мерките за справяне с пандемията.

Навършиха се 75 години от капитулацията на фашистка Германия и края на Втората световна война.  Разпространението на Covid-19 наложи да се отменят възпоменателните церемонии, както и знаковият парад на Червения площад в Москва. За да се опазят от заразата ветераните от войната и техните наследници....

94-годишната британска кралица Елизабет Втора благодари на поколението, изнесло войната и даде висока оценка на хората днес.

Заплахата от Covid-19 в Русия, където действа строга карантина, доведе до отмяна на най-мащабния  военен парад - на Червения площад. Денят на победата се отбелязва във въздуха - с авиошоу на общо 600 машини, а руският президент Владимир Путин ще направи телевизионно обръщение. Гражданите ще запазят минута мълчание в 19 часа в памет на милионите жертви.

Спомен за края на Втората световна война

„Споменът няма край, никога няма да се освободим от историята си, предупреди германският президент Франк Валтер Щайнмайер в речта си.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на девет европейски страни, между които и България, заявиха по повод 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа.

В становището се отбелязва, че “балтийските републики са били незаконно окупирани и анексирани от СССР, а други държави са били в желязната  хватка на Съветския съюз“.

„Остполитик“ или сближаване с Източна Европа, се смята за крайъгълен камък във външната политика на следвоенна Германия. В началото на 70-те години канцлер е социалдемократът Вили Бранд. В ексклузивно интервю за „Хоризонт“ неговият личен политически секретар Карл-Хенинг Розен споделя, че още в годините на изгнание по време на войната Вили Бранд разсъждава върху бъдещето на Европа.

Денят 9 май е натоварен и с мисълта за корените на Обединена Европа. През 1950 г. френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация, която е в основата на създаването на Европейска общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.

Планът на Шуман насочва към основаването на  Европейския съюз - от  икономическата интеграция се тръгва към политическото обединение на нова Европа, основана върху общи ценности.

Кризата с коронавируса продължава

Близо 4 милиона души са заразени с новия коронавирус в глобален мащаб, жертвите на заболяването наближават 300 хиляди, показва последната статистика на СЗО, която обхваща над 210 страни и територии.

САЩ остават най-засегнатата държава с почти 77 хиляди  жертви и над милион и триста хиляди заразени.

Жертвите на Covid-19 в Италия са близо 30 000. Великобритания премина този брой .

Испания е на второ място по брой на установени случаи на болестта в света - 240 хиляди души.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова да бъдат положени всички усилия за слагане на край на „цунами от омраза и ксенофобия“, предизвикано от коронавирусната пандемия. Според Гутериш мигранти и бежанци са наклеветени за носители на вируса и лишавани от медицинско лечение.

По-рано генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че светът ще има нужда от около 40 милиарда евро, за да намери решение за борбата с новата болест.

Европейската комисия събра 7,4 млрд. от необходимите 7 и половина милиарда евро за създаването на ваксина и лечение срещу Covid-19. По време на донорската конференция самата Еврокомисия предложи 1 млрд. и 400 милиона евро. Германия и Франция обещаха по половин милиард евро за разработването на ваксина, а Норвегия отдели 1 млрд. долара за нейното разпространение.

Европейската комисия очаква рекордна рецесия в Съюза заради пандемията. В Брюксел беше представена пролетната прогноза за икономическото развитие, според която безработицата в България ще скочи до 7 на сто през 2020-а.

Милион и 500 хиляди медицински маски ще бъдат доставени на 17 страни членки, сред които и България, в близките дни, съобщиха от Европейската комисия. Доставката е част от новата поръчка на Комисията, чрез която бе финансирана покупката на 10 млн. маски за смекчаване на преките последствия от пандемията и изпреварване на нуждите, свързани с изхода и възстановяването от кризата.

Американските здравни регулаторни органи одобриха първия тест за коронавирус на базата на слюнка, който позволява на хората да вземат собствена проба у дома, предаде Асошиейтед прес. Тестът ще бъде достъпен чрез мрежа от болници в Ню Джърси.

Американският президент Доналд Тръмп съживи предизборната си кампания с интервю на живо по "Фокс нюз" в мемориала на Линкълн във Вашингтон с обещание за ваксина до края на годината.

Започна смекчаване на мерките

Германия се подготвя за пълно завръщане към нормален ритъм на живот. Правителството на Ангела Меркел и 16-те министър-председатели на федералните провинции се договориха да отворят всички магазини и да се възобновят аматьорските спортни мероприятия на открито при определени условия.

След почти двумесечна карантина Италия навлезе във фаза на връщане към по-нормално всекидневие. На работа се завръщат близо 5 милиона души. В очакване на най-дълбокия икономически спад след Втората световна война за милиони европейци и в други страни, започна облекчаване на строгите мерки за ограничаване на разпространението на новия коронавирус

Промените в карантината във Великобритания от началото на следващата седмица ще бъдат много ограничени. Премиерът Борис Джонсън е обещал да бъде „максимално предпазлив“ при облекчаване на социалното дистанциране, което е в сила 7 седмици. Борис Джонсън ще направи обръщение към нацията в неделя вечер, за да запознае британците с конкретните решения. По принцип правителството е валидно за цялото Обединено кралство, включващо Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, но отделните части могат да следват и собствена политика, ако преценят, че това е нужно. В Северна Ирландия враждуващите от десетилетия юнионисти и републиканци се обединиха срещу общия враг-коронавирус. Прочутите графити в Белфаст сега са посветени на здравните работници.

Във Франция премиерът Едуар Филип потвърди, че излизането от изолацията, наложена заради коронавируса във Франция, ще започне от идния понеделник, 11 май, но извънредното санитарно положение е в пълно действие в рисковите райони.

Франция е разделена на две, според епидемиологичната ситуация. В региона Ил-дьо-Франс, който включва Париж и е най-гъсто населеният във Франция, вирусът се разпространява по-бързо от други, поради което ще останат рестрикциите.

В Румъния - президентът Клаус Йоханис обяви, че няма да удължава извънредното положение, но от 15 май въвежда състояние на тревога.

Турция обяви, че е приключен първият етап в борбата с коронавируса. Популярният турски здравен министър Фахретин Коджа обясни, че случаите на излекуваните е надминал броя на активните случаи на коронавируса.

В  Гърция, беше сложен край на пълната изолация заради Covid-19. Отпадат задължителните SMS-и за излизане от домовете и се отварят малките търговски обекти.

Гърците проявяват дисциплина при облекчаването на противоепидемичните мерки - това е изводът на полицията, която следи за носенето на маски и спазването на дистанция на обществени места.

Напрежение между София и Скопие

Напрежението между България и Република Северна Македония през последните седмици е провокирано от опозицията в Скопие. Така смята бившият премиер и лидер на управляващия в Скопие Социалдемократически съюз Зоран Заев,

Темата за преразглеждане на общата история между двете страни придоби особено значение през последните дни, след като представители на българските власти дадоха да се разбере, че могат да блокират предприсъединителните преговори със Северна Македония, ако до юни не заработи смесената историческа комисия и  в Скопие продължат с опити за фалшифициране на историята.

Договорът за добросъседство между България и Северна Македония е част от заключенията на срещата ЕС-Западни Балкани, част от процеса на разширяване и пълното му прилагане е условие за тази цел". Това каза еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей пред външната комисия на Европейския парламент.

Протести в Словения, сблъсъци в Сърбия

Хиляди словенци протестираха в столицата Любляна снощи, обвинявайки правителството в корупция и използване на кризата с коронавируса за ограничаване на свободите на гражданите. Демонстрантите носеха плакати с надписи "Крадци" и  "Долу правителството". Те се събраха пред парламента, охраняван от полицейски кордон.

В двумилионна Словения са регистрирани 1450 случая на заразени с коронавирус и 100 смъртни случая.

Малко след като състави правителство, четиристранната коалиция на Янша наложи строги мерки срещу разпространението на вируса, включително блокада за месец, затваряне на границите и забрана за пътуванията.

В Сърбия заседанието на сръбския парламент беше белязано от сблъсъци и хаос, преди обсъждането на промени в закона за избор на депутати и за местните избори. Председателят на опозиционното движение "Двери", Бошко Обрадович и негови поддръжници блокираха входа на Скупщината, стигна се и до сблъсък между Обрадович и здравния министър.

В Сърбия трябваше да се проведат парламентарни избори на 26 април, но заради коронавируса те са отложени за 21 юни. В началото на тази седмица Европейският съюз изрази загриженост от политическата поляризация в страната преди вота.

Напрежение между Грузия и Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски защити решението си да назначи бившия грузински президент Михаил Саакашвили начело на правителствена комисия по реформитe. Грузия изрази недоволство и отзова за консултации посланика си в Киев, като припомни, че Саакашвили е осъден и издирван от Тбилиси. Зеленски заяви, че Киев няма да предприема реципрочни дипломатически стъпки и подчерта, че Саакашвили е гражданин на Украйна.

В условията на пандемия и карантина политическите борби във Венецуела не секват. Властите в латиноамериканската държава задържаха двама американски граждани, които според тях се опитали да организират инвазия в страната. Задълбочава се конфликтът между президента Николас Мадуро и опозицията начело с Хуан Гуайдо.

Пандемията изпрати във виртуалното пространство и традиционните срещи на милионите почитатели на "Междузвездни войни" по целия свят - годишнината на 4 май.

Датата е избрана, защото на английски прословутата реплика - джедайска благословия „И нека силата бъде с теб“ звучи близо до  „Май четвърти да бъде с теб“.

Целия обзор за събитията по света в Седмицата на бързи обороти може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Митев: Всякакви опити за приближаване на Молдова към ЕС ще стават с трудности

Все повече надделяват привържениците на конституционните реформи, които да позволят Молдова да се присъедини към ЕС. Това заяви пред БНР Владимир Митев от Радио България в коментар за проведения референдум в страната по темата. Все пак той подчерта, че разликата с отрицателния вот е много малка.   Първи резултати: 50% от молдовците..

публикувано на 21.10.24 в 11:51

Какво работят младите?

Благоевградска област е на дъното не само по доходи от работна заплата, но и с най-висока безработица в Югозападния район: 8.5% при мъжете и 6.2% при жените. За сравнение – в съседната област Кюстендил безработните мъже са под 1%, а малко над 1,5 % от жените не работят. Оказва се, че Благоевградско няма конкуренция и при младежката безработица..

публикувано на 21.10.24 в 10:58

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38