„Ролята на ООН зависи от волята на нейните членки“, заяви пред БНР българският дипломат Златко Димитров, отговаряйки на въпрос за нерешените кризи и конфликти в Сирия, Ирак, Либия, Украйна, ивицата Газа…
„И по-специално, когато става дума за принудителни мерки, зависи от съгласието в рамките на Съвета за сигурност, който е единственият орган на организацията, упълномощен да предприема принудителни мерки спрямо други държави за разрешаване на определени конфликти. Без съгласие в Съвета за сигурност организацията не би могла да бъде ефикасна“, каза той в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
За правото на вето и разширяването на Съвета за сигурност
Според Димитров всички държави членки на ООН си дават сметка, че правото на вето, с което разполагат 5-те постоянни членки на 15-членния Съвет за сигурност – САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай, е нещо, по което трябва да се постигне някакъв прогрес.
Дипломатът обясни, че в контекста на реформата на ООН и опитите за разширяване на Съвета за сигурност, по които усилията не са спирали, е възникнала дискусия дали бъдещите постоянни членки на този орган трябва да разполагат с вето или не.
„Има разбиране, че ако бъдещите постоянни членки на Съвета за сигурност разполагат с право на вето, това би направило този орган по-неефикасен“, каза той.
По думите му от гледната точка на много членки на ООН правото на вето е архаично, принадлежи към периода непосредствено след края на Втората световна война и е крайно време да бъдат направени промени. Както и че Съвета за сигурност трябва да бъде разширен, защото след деколонизацията броят на членките в ООН се е утроил и вече са 193, като се смята, че този орган вече не е представителен.
„По отношение на работните методи на Съвета за сигурност беше постигнат голям напредък – става дума за прозрачност, за увеличаване на броя на заседанията, за заседания с неправителствени организации, в различни формати. Но по отношение на разширяване на Съвета за сигурност все още няма съгласие в рамките на Общото събрание на ООН
За „невидимите“ резултати
Здравко Димитров, който в момента част от мисията на ООН в Централноафриканската република, а преди това е работил в екипа на специалния пратеник на ООН в Косово Марти Ахтисаари, каза че обикновено във фокуса на общественото внимание са кризи, където не се виждат видими резултати от действията на ООН
„Но редица кризи и конфликти са решени с помощта на Световната организация“ подчерта дипломатът в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Той даде Източен Тимор като един успешен пример, както и един по-далечен пример от миналото – Намибия, където ООН изигра успешна роля за създаването на собствени национални институции за управление и сега тя е напълно функционираща държава и пример за редица африкански държави.
„Ролята на ООН не е само с цел поддържане на международния мир, тя има и икономическа роля, както и в насърчаването и спазването на правата на човека и контрола за това. ООН е единствената глобална организация с такъв всеобхватен мандат, даден ѝ от държавите членки“, каза Златко Димитров.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..