При кризата, породена от пандемията от Covid-19, за по-чувствителните от нас е необходима специална подкрепа.
Преди две седмици психиатрите от Военномедицинска академия започнаха да дават безплатни онлайн консултации на пациенти, болни от коронавирус, които се лекуват в болници или са под карантина вкъщи. Връзката с психиатрите се осъществява на телефон 02 92 26 190, както и през платформите Вайбър и Скайп.
Най-честите оплаквания са страхове, тревога, интензивна тревожност, достигаща до паника, депресивни състояния, безсъние като първи признак на психични проблеми. Увеличават се случаите на паник атаки и повечето хора споделят като причина началото на извънредното положение и продължителността му.
"Трудно може да се намери решение, което да е подходящо и добро за всички", коментира в предаването "Рано в неделя" доц. д-р Данчо Дилков, психиатър във Военномедицинска академия в София.
Паническата атака е вид психично разстройство.
"Нямаме засега в статистиката пациент, който е починал от панически пристъп. Ако се е случило съвпадение по това време да получи и инфаркт е вече съвсем друго нещо, от самата паника не се умира, но е тежко страдание и доста десоциализира хората, защото често е съпроводено и с агорафобия, т.е. страх от влизане в големи пространства, както и сред тълпа или пък влизане в превозни средства. Това допълнително ограничава пациентите, те не могат дори да излязат от дама си, да отидат до магазина", допълни психиатърът.
Всяка кризисна ситуация има свои характеристики и особености.
"Аз мисля, че при настоящата епидемия до голяма степен има значение това, че факторът е невидим. Когато е невидим, се включват едва ли не всички страхове на човек, които има от самото детство. Тогава реакцията може да бъде доста по-непредвидима", подчерта доц. Данчо Дилков.
Според психиатъра реакциите на правителството у нас и на медицинските специалисти е била навременна.
"Мисля, че мерките, които се взеха, макар да изглеждат драстични с много ограничения, бяха много по-адекватни, отколкото да бяхме оставили всеки да се грижи за собствената си сигурност и здраве. Мисля че нямаше да имаме по-добър резултат", изтъкна Дилков.
Консултациите по телефона, Вайбър и Скайп на психиатрите от Военномедицинска академия ще продължат, докато има нужда от тях.
"Имаме още една инициатива - да поработим и с медицинските екипи, които са на първа линия в клиниките за лечение на коронавирусни инфекции, защото съществуват рискове. Поради честите срещи с такива тежки, кризисни моменти, инциденти, започват да се появяват тежки емоции, които влияят върху здравето и върху функционирането на тези екипи и това неминуемо ще се отрази върху работата, рано или късно", заяви доц. д-р Данчо Дилков.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..
Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..
Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят. Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..
Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..