Обикновено разработването на ваксина срещу определено заболяване отнема доста време, няколко години. В ситуацията на пандемия научната общност, изследователи в университетите, фармацевтични компании работят активно за създаването на ваксина срещу Covid-19.
"Към момента има около 100 "кандидати" за ваксини, които се проучват, около 7 от тях са най-обещаващи", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научно-изследователските фармацевтични производители.
Данните досега показват, че имунитет към коронавируса се развива. Вероятността да се изгради имунитет и да бъде създадена ваксина е 80%, посочи Денев.
"Колко дълго ще бъде активен този имунитет е твърде рано да се каже. Има данни, че отслабва с времето имунитетът, така че е възможно да действа в рамките на няколко години."
Европейската медицинска агенция не е потвърдила, че използването на лекарството ремдесивир е ефективно при лечението на Covid-19.
"Ремдесивир конкретно е лекарствен продукт, който първоначално е разработван за лечение на ебола, но всъщност се е оказал по-ефективен срещу коронавируси. Спрямо сегашния коронавирус Covid-19, от всички, които се проучват, в клинични изпитвания с пациенти, той показва най-обещаващи резултати", подчерта Деян Денев.
Един от препаратите, който в световен мащаб се проучва в момента за лечение на коронавирус, е предназначен за лечение на ХИВ/СПИН. Все още не е доказано, че има ефект при лечението на Covid-19.
"Компанията, която доставя препарата в България за лечение на пациенти със СПИН, е дарила на българските власти опаковки за лечение на 500 пациенти, страдащи от Covid-19, които да се използват по преценка на лекарите, наред с всички останали терапии, за които има някакви начални данни. Това не е панацея. Това не значи, че всички пациенти, които се разболеят от Covid-19, трябва да получат такъв препарат. Може да се окаже, че той не върши работа", уточни Деян Денев.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..