Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли рестарт на икономиката и начина на мислене

IT браншът ще търси хора и от други сектори, освободени заради кризата

Дигиталните инструменти вече са по-видими за държавата, бизнеса и потребителите

Кризата направи по-видими редица дигитални решения и възможности.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

IT секторът в режим Covid-19 - има светлина в края на тунела: в това са сигурни много специалисти от дигиталната индустрия. IT браншът сега има интерес да взема хора дори и от сектори, спрели своята работа заради коронавируса, стана ясно на онлайн дискусия, организирана от DevStyleR - медия за новините от IT индустрията и всичко, което интригува софтуерните разработчици и специалисти.

Нищо няма да е както преди, казва Евгени Йорданов, който работи в компания, разработваща софтуер за електронна търговия. Той определя Covid-ситуацията като „black swan“ момент. „Или „черния лебед“, както се казва. Такива са моменти като кризата 2008-а година, които помагат и рестартират по някакъв начин икономиката и начина на мислене на хората. Да се замислят за това какво ни дава в момента интернет.“

Само 6-7% от над 250-те хиляди регистрирани в НАП и търговския регистър фирми са дигитално представени, дава пример Йорданов. Процентът е много по–голям в другите държави. Трябва да мислим за алтернативни варианти и начини да можем да правим и бизнес и по време на тази криза, убеден е той.

Това е въпрос на манталитет. Наличието на смартфон в ръка не ни прави дигитално общество, а просто ползватели, които даже не знаят как да се възползват от ситуацията, подчертава Евгени Йорданов и изтъква положението в силно дарения от кризата туристически сектор.

Туризмът ни е изключително, изключително назадничав бизнес, който не се обръща и не ползва в голямата си част и инструментариума, който му е - пръстите му на телефона, на ръката. Като Booking, като Airbnb, като други инструменти или някакви други платформи. Тези инструменти, голяма част от тях са световно достъпни, но просто не се използват“, коментира Йорданов.

Наложният платеж например допреди кризата е бил основен начин на плащате. От началото на Covid-ситуацията има промяна, обяснява Евгени Йорданов.

„Допреди кризата между 86 и 90% от транзакциите, случващи се в България, се изпълняваха чрез т.нар. наложен платеж. В момента е намалял до едни 60%, долу-горе. Което е един драстичен ръст в рамките на един месец, с години се опитваме да го борим това нещо и да падне този наложен платеж, защото наложният платеж е символ не само на невярата на българите в банковата система или в картите, но и същевременно невярата в отсрещния човек, с който ти работиш, търговец, от който ти се опитваш да си купиш. Какво остава за по-иновативни неща! Не може с лека ръка просто ей така да щракнем с пръсти и това да се промени от днес за утре. Този процес ще отнеме време.“

А когато това се случи, IT секторът трябва да е готов. Марио Пешев, който управлява WordPress агенция, смята сегашното време за идеално за започване на работа в IT сектора.

„Виждам определено много повече търсене, което индикира две неща. Хора, работили в индустрии, които не залагат до такава степен на сигурност, а вече са загубили работните си места и търсят по-активно работа. Същото нещо се отнася и за стажантите. Вече има малко по-малък избор на места, на които могат да стартират работа. Както IT фирмите се адаптираха за отрицателно време в това да работят дистанционно, така вече доста повече и начинаещи, и по-опитни кадри знаят, че търсенето на работа дистанционно е по-очаквано и от двете страни, по-възможно е и са по-отворени да търсят работни възможности под една или друга форма в цялата страна.“

Герман Гачевски от 12 години притежава софтуерна фирма. Сега може да си позволи да наеме повече хора дори и от други индустрии. Твърди, че това внася „голям нормалитет“ и призовава повече хора да се ориентират да наемат работещи от други индустрии.

„Така че нека тези хора да не се обезкуражават. Преди 13 години първият служител, който наех, беше сезонен работник - ски учител по Банско, спасител на плажа на българското Черноморие. Той продължава да бъде най-дълго задържалият се служител.“

Гачевски прогнозира, че най-много ще се търсят специалисти по дигитален маркетинт и мрежови специалисти.

Вихрен Славчев, чиято фирма се занимава с информационна сигурност, обработка на данни и облачни технологии, е убеден, че тясната специализация не върши работа. Търсят се мултифункционални служители.

„Не е задължително винаги да бъдат взаимозаменяеми, но мултифункционални, тоест един човек трябва да може да изпълнява няколко неща. Много тясната специализация може да доведе до изключително добри резултати в една област, която, когато отпадне, вече нямаш какво да правиш.“

Работа за IT сектора винаги ще има, обяснява Вихрен Славчев. Както учителите и медиците могат да се адаптират към онлайн обучение и телемедицината, така и IT секторът може, допълва той.

„В момента ще ти даде възможност да видиш колко пък от тези хора, които ще ти дойдат онлайн, изведнъж ще се окажат много способни. И ще можеш да работиш с тях, и въпреки това компанията да отделя по-малък ресурс. При положение, че всичко в момента става дигитално, и нашата индустрия ще трябва да бъде проводник на всички останали, които ще оперират. Особено пък за софтуерния бранш. При положение, че здравеопазване, търговия, образование ще минат върху софтуерни продукти, работа за софтуеристи винаги ще има“, коментира Вихрен Славчев. 

„Колкото и консервативни да са нашите общини и хората, които са на правителствено ниво, те много се отвориха към това да използват технологиите. Когато се отиде при тях проактивно и им се каже каква е ползата от тази технология, някак си кризата стимулира недоверието да се парира малко и да се адаптират технологиите“, смята той.

Обществото се обърна към технологиите и вече не гледа на тях като на разход, такава промяна отчита Вихрен Славчев. „Аз, като IT, минал през различни организации - винаги гледаха на мен като на разход. В момента на IT се гледа като на един проводник, който всъщност ще може да свърши работата, да я свърши много по-лесно, по-автоматизирано, бързо.“

Различните гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран

Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран.  На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..

публикувано на 16.07.25 в 18:19
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03