Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата "Спаси спасителите" подкрепя няколко социални предприятия

В криза или не - как оцеляват малките бизнеси, които работят с и за най-уязвимите

Снимка: БГНЕС

Как се отразяват извънредният режим и епидемична обстановка на социалните предприятия, в които работят маргинализирани общности - хора с увреждания, младежи в неравностойно положение, бедни и дискриминирани заради произход, религия или социален статус? Инициативата "Спаси спасителите" подкрепя няколко социални предприятия, за да оцелеят в кризата. 

Като проект на организацията „Каритас” - София работи бистро "Каристо", което създава заетост на хора в затруднено положение. Там работят двама готвачи, които са бежанци от Ливан и двама трайно безработни българи.

При въведените ограничения в страната заради разпространението на коронавируса заведението не приема клиенти, но приготвя храна за вкъщи.

"Намалихме рязко предлагането на самата ливанска храна, тъй като клиентите ни намаляха, но за сметка на това увеличихме традиционната българска кухня"каза в предаването "Хоризонт до обед" Цветомир Думанов, изпълнителен директор на "Каритас"-София.

Работейки по проект за спешно подпомагане на "Каритас"- София, хората в бистрото дневно изпълняват по 200 броя топъл обяд. 

Снимка: БГНЕС

"Хората, които харесват ливанската кухня и са традиционни наши клиенти, знаят, че могат да дойдат, да поръчат както предварително, така и на място, могат да вземат храна за вкъщи. Можем също да изпълним поръчки като доставка до дома на човека, ако няма възможност да дойде", разказа Думанов.

Целта е не само да се предоставя защитена заетост на хората в уязвима ситуация, но и да се постига печалба, която да се инвестира в социалните дейности на организацията.

В развитите страни държавата подкрепя финансово организации, които осигуряват подобна защитена заетост и ноемането на хора в трайна  уязвима ситуация, отбеляза Цветомир Думанов.

"Докато при нас този бизнес, макар и социален, върви на равна нога с всички останали бизнеси, ние не ползваме никакви облекчения в това отношение". 

Една от дейностите на Фондация "Светът на Мария" е подготовката на кетъринг за партита от хора с интелектуални затруднения. Преди кризата е имало достатъчно работа. "Имахме по 18 или 12 събития на месец. Можехме да осигурим заплащане за 6 човека, но след коренната промяна в живота ни тази дейност стана абсолютно невъзможна", обясни пред "Хоризонт" Миряна Сирийски, програмен директор на Фондация "Светът на Мария".

Затова са променили профила на приготвяната храна. Започнали са да приготвят храна "на много прилична цена" за семействата на 35 лица, които посещават дневния център за лица с интелектуални затруднения. Така според Миряна Сирийски повече хора с намалени доходи ще могат да си позволят храна.
"Това всъщност е особеното, което искаме да направим - да готвим евтино, за да могат повече хора, които имат потребности, да си позволят храна в този момент."
Фондацията не реализира печалба от тази дейност.

Снимка: Фондация „Светът на Мария“

"Това, което ни подпомага, е именно тази програма - "Спаси спасителите", защото тя ни позволява да осигурим заплащане на готвача и да покриваме транспортни разходи и другите  разходи, с които е свързана подготовката. Реално ние продаваме храната на хората, които са социално слаби, на себестойността", подчерта Сирийски.

В България не се осигурява т.нар. настойничество в работна среда, за да могат да работят хора с интелектуални затруднения и леки форми на психични разстройства, изтъкна Миряна Сирийски. "Които не могат просто да бъдат назначени някъде и ние да казваме - да, те ще работят в тази среда без допълнителна подкрепа. Те имат нужда от подкрепа, която се нарича социална работа и която не може да бъде осигурявана наравно с общия бизнес модел, който се реализира от съответното предприятие."

Снимка: Фейсбук

Глобалната инициатива в психиатрията поддържа социално предприятие с две дейности - пране и изработване на изделия от плат. 

"Ние сме специализирано предприятие и социално предприятие, регистрирани сме в двата регистъра. Като специализирано предприятие ние имаме преотстъпен данък печалба, което означава, че трябва да имаме печалба, която да може да бъде реинвестирана. Което е трудно за всяко едно такова предприятие, защото нямаме печалба", поясни  Валентина Христакиева, директор на Глобалната инициатива в психиатрията.

"Маски шихме много. Това също ни помогна да оцелеем в този период. Освен че продавахме в магазинчето, което не затвори, маски, ние осигурихме маски за всички клиенти на нашите социални услуги - хора с психични разстройства. Отделно, осигурихме маски, безплатно, за колеги, които работят на терен, от други организации. Над 500 маски сме раздали безплатно на различни организации и наши клиенти", допълни Христакиева.

Инициатива "Спаси спасителите" е помогнала да се осигури работа за Арт ателие "Творилница" по нов проект за изделия от плат. 

Проектът „Чудната градина“  Снимка:Фейсбук

Фондация "Св. Николай Чудотворец" осигурява работа за младежи с увреждания в "Чудната градина" в Добрич. Заетите там отглеждат цветя и зеленчуци. В предприятието са ангажирани с трудови договори 22 души. От тях 16 са с интелектуални затруднения, останалите с физически увреждания.

"Трябва ли ние да търсим всякакви възможности да прескочим всякакви наложени мерки, за да намерим работа на няколко души", попита в ефира на "Хоризонт" Мария Методиева от Фондация "Св. Николай Чудотворец".

Интервютата можете да чуете в звуквоия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13