Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпитанията на атомни бомби през 60-те са променили климата

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изпитанията на атомни бомби по време на Студената война може да са довели до увеличаване на валежите за период от най-малко две години, което води до промяна на моделите на валежите на хиляди километри от местата за детонация, сочат нови изследвания, обобщени от БГНЕС.

Преди повече от половин век надпреварата за ядрени оръжия се разраства, след като световните сили се състезават за разработването им вследствие на засиленото напрежение, предизвикано от Втората световна война. По време на студената война от 50-те и 60-те години САЩ и Съветският съюз провеждат ядрени изпитания на различни отдалечени места по света, от Южния Тихи океан до пустинята на американския Югозапад. Много от тези тестови площадки носят белезите и днес, а някои дори остават радиоактивни, но това, което се случва на ядрена площадка, не остава там.

Между 1962 и 1964 г. радиоактивното замърсяване се разпространява в атмосферата, йонизира въздуха и отделя електрически заряди, които променят модела на валежите.

Изследователи от Университета в Рединг във Великобритания определят как електрическите заряди, освободени от радиацията от тестови детонации, влияят на дъждовете по това време, като преглеждат исторически записи между 1962 и 1964 г. от две метеорологични станции в Обединеното кралство. След това метеорологичните записи са били сравнени с дни с високи и ниски радиоактивно генерирани заряди и препратки с данни от тестове на бомби.

В списание Physical Review Letters изследователите пишат, че облаците са видимо по-дебели и има средно с 24% повече дъжд в дни с повече радиоактивност. Електрическите наблюдения показват, че допълнителната атмосферна йонизация, причинена от радиоактивността през времето, е довела до „увеличаване на проводимостта на глобалната верига“ и всъщност „стратосферният радиоактивен материал е бил толкова широко разпространен в северното полукълбо, че се очакват подобни електрически промени. "

"Изучавайки радиоактивността, освободена от тестовете за оръжие от студената война, учените навремето научиха за моделите на атмосферната циркулация. Сега използвахме отново тези данни, за да изследваме ефекта върху валежите", казва проф. Джайлс Харисън, водещ автор и професор по атмосферна физика в Университета в Рединг в изявление.

До голяма степен се смята, че електрическият заряд може да промени начина, по който капчиците вода в облаците се сблъскват и комбинират, което може да повлияе на техния размер и да повлияе на валежите. Дъждът, произведен в облаци, зависи от различни фактори, включително скоростта на кондензация и колко бързо водните капчици са в състояние да получат маса, което ги прави достатъчно тежки, за да паднат на повърхността. Радиоактивността може да повлияе на заряда на тези капчици, използвайки електрическа сила за модифициране и влияние върху облаците и съответните им валежи.

Учените стигат до заключението, че техните открития могат да бъдат полезни за геоинженерните изследвания, свързани с облаците, за да се определи как електрическият заряд може да играе роля при повлияване на дъжда, за да облекчи сушите или евентуално да предотврати наводненията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември.  В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния..

публикувано на 22.11.24 в 15:14

Украинският парламент отмени заседанието си заради опасения от руско ракетно нападение

Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение.  Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия.  Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..

публикувано на 22.11.24 в 14:59
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: МРЗ от 1077 лв. покрива 60% от издръжката, трябва нетната да е 1500 лв.

Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако..

публикувано на 22.11.24 в 14:54

Костадинов: Отиваме към нови избори, въпросът е как

Отиваме към нови избори, въпросът е как.  Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС.  И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..

публикувано на 22.11.24 в 14:32
Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур - 22 ноември 2024 г.

Президентът се надява НС да успее да избере председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:29
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Новият парламент няма да може да започне работата си по същество, след като и петият опит за избор на председател днес беше неуспешен. Изборът отново беше сведен до кандидатурата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и тази на най-възрастния народен представител Силви Кирилов, който председателства продължаващото 12-ти ден първо заседание. То ще..

публикувано на 22.11.24 в 13:57