Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Розобер 2020 - тежка година за производители и преработватели

Има свръхпроизводство и залежали количества масло, липсва сигурен пазар

Снимка: БГНЕС

В традиционните розопроизводителни райони, където голяма част от масивите са стари и наследени, над 90 на сто от насажденията са с чиста маслодайна роза. Такива са районите на Брезово, Зелениково, Брацигово. В райони като Карлово и Калофер, където през последните години е имало бум на розовите насаждения, има много „замърсени“ градини, в нечисти и неопределени като маслодайна роза сортове. Това обясни пред "Хоризонт" Христо Николов, розопроизводител и председател на Асоциацията на производителите на рози. Той очаква в района на Сопот, Карлово и Калофер над 20% от градините да бъдат отказани от експертите заради нечистота на сортовете

Снимка: БГНЕС

Има разминаване в данните за обема на розовите масиви.„Ние твърдим, че към днешна дата общият обем на розовите насаждения в страната е около 60 хиляди декара, докато според статистиката на МЗХГ те са около 42-43 хиляди декара“, посочи Христо Николов.

Напрежение сред розопроизводителите има. Изкупните цени вървят от 1.20-1.30 лева в малките частни градини и дворове по селата до 2.10 лева в дестилериите с добра репутация в страната, поясни Николов и допълни, че на цена 1.20-1.30 продават малцина, предимно възрастни хора, които не калкулират труда си в тази цена и не плащат на други хора. В момента много хора страдат от липсата на сигурен пазар, категоричен е Николов.

Предстои трудна, тежка година и за розопроизводителите, и за розопреработвателите, потвърди в предаването "Преди всички" Филип Лесичаров, розопреработвател и председател на сдружение „Българско розово масло“. Нямаме тези поръчки и заявки, които сме имали предните години, отбеляза той.

Недалновидната политика на розопроизводители и розопреработватели е довела до това цената на розовия цвят при предишни кампании да се вдигне много високо и да бъдат загубени пазари за розово масло извън страната. В момента сме свидетели на свръхпроизводство. Има сериозни количества непродадено розово масло отпредни години, което влияе на цената“, коментира Лесичаров.

Снимка: БГНЕС

Настоящата кампания е първата, която ще премине по правилата на дългоочаквания Закон за маслодайната роза. Този закон за първи път поставя на масата на надфирмено ниво розопроизводители и розопреработватели, посочи Филип Лесичаров. По думите му стопаните на градини сега излизат на светло. Допреди години те са давали цвета си на шосетата, сега вече сключват договори, изтъкна той.

Категорично ще остане неизупен, необран розов цвят, прогнозира Филип Лесичаров и препоръча фермери, стопани и розопроизводители, които нямат гаранция за изкупуване и разплащане, да не правят разходите за бране.

Трябва да има и адекватна политика на държавата за защита и на продукта българско розово масло, допълни Лесичаров.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13