Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

IT секторът след кризата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Прехвърлянето на работата от офисите вкъщи при българските компании от IT сектора е преминало плавно и не се е отразило върху бизнес процесите, докато в редица страни, например от Азия, не е било така. Това мнение изрази в предаването "Преди всички" Илия Кръстев, председател на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. 

"Всички компании минаха на работа от вкъщи без прекъсване на процесите. Всички пазари, с които се конкурираме, на практика преминаха през това по-зле от нас", посочи Кръстев в анализа си за това как IT бизнесът у нас ще излезе от кризата с Covid-19. 

Не се налага бързо връщане в офисите, защото продуктивността по време на изолацията и карантината не е намаляла, смята Кръстев. Той нарече това "тенденция, която ще се запази и ще се засилва в бъдеще", защото е била наблюдавана още преди здравната криза. 

Илия Кръстев прогнозира, че офис площите занапред все по-често ще се използват като социални пространства и за колективни дейности. Така на хората, които се чувстват добре да работят от вкъщи, трябва да се даде възможност да продължат да го правят, а онези, които имат нужда от по-социална среда, да могат да продължат да работят в офис. 

Сред ефектите от кризата Кръстев изтъкна забавените плащания и допълни, че ликвидността на компаниите е един от най-големите проблеми в подобен тип кризи. Друго отражение се наблюдава при проекти в развойна фаза, които или спират, или се забавят. Сред антикризисните мерки, предприети от компаниите, са намаляване на броя работни часове при отделни екипи и спиране на наемането на нови хора.

Кръстев очаква през третото и четвъртото тримесечие секторът отново да се върне към растеж. Той оприличи ситуацията с пандемията на състезание от Формула 1, в което ако някой е бил на обиколки пред останалите, сега заради катастрофа вече "всички карат един зад друг". Затова Илия Кръстев смята, че страната ни има "уникална възможност", ако направи решителни крачки и промени регулации, вместо да се движи с малки крачки, да направи скок и да стане лидер в Европа в ред дейности и производство на продукти. 

Цялото интервю с Илия Кръстев чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00