Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Настолните игри - забавление и терапия

Снимка: Фейсбук

От древния шах до съвременните стратегически или забавни игри, настолните игри винаги са били предпочитан начин за забавление за всички възрасти. Те развиват редица умения при децата и могат да имат терапевтичен ефект при проблемни взаимоотношения. По време на кризата заради коронавируса са алтернатива на скуката при домашна изолация.

Настолните игри придобиват все по-широка популярност у нас. Освен в книжарниците, можем да ги открием и в специализираните магазини или в сайтове, където истинските ценители могат да намерят любимите си игри, да разберат за нови или да се свържат с други фенове. В много градове се откриват и специални зали за игра, организират се фестивали.

"В световен мащаб настолните игри придобиват все по-голяма популярност", казва в предаването "Закуска на тревата" Мирослав Гаригов от сайт за настолни игри. Според него това важи и за България, макар и в по-слаби темпове. 

"Започват да се организират все повече фестивали и събития в цялата страна, свързани с настолните игри. Тези фестивали се посещават както от любители, които искат да пробват нещо ново, така и от по-запалени играчи от цялата страна. Организират се турнири, има викторини, има кътове за свободна игра, където можеш да пробваш различни игри", допълва Гаригов. 

Не е изненада, че в дните на изолация се наблюдава ръст в продажбата на настолни игри. Най-сериозен интерес обаче има покрай Коледните празници, разказва Мирослав Гаригов.

Най-разпространени и масови са семейните и парти игрите.

"Съответно има хора, които обичат повече стратегически игри. Хора, които обичат да играят по отбори, т.е. кооперативни игри. Наблюдават се нови тенденции в създаването на все по-нови и интересни игри, които са свързани с виртуална реалност, с изкуствен интелект“.

Сред десетките заглавия на настолните игри едно привлича вниманието с актуалността си - "Пандемия".

"Играта е изключително популярна в световен мащаб. Към основната игра има създадени допълнителни разширения, които правят играта още по-интересна и комплексна. В пандемия играчите играят един с друг и се обединяват заедно срещу играта. Има зараза, която започва от картата на света и целта на играчите е заедно да опитат да преборят заразата, което в днешната ситуация звучи доста актуално и това именно прави играта доста търсена в момента", подчертава Мирослав Гаригов. 

За уменията, които развиват настолните игри разказва и психологът Емилия Сотирова, според която този вид игри имат и терапевтично въздействие. Сотирова е част от екип, разработващ семейна терапевтична игра, фокусирана върху проблемите в семейния живот.

"Играта представлява една условна ситуация, тя не е обикновеният или действителният живот, но съдържа елементи от него. Една игра, за да е игра, има правила, има цели, има резултат, съответно има роли", пояснява Емилия Сотирова.

При настолните игри ние сме вътре в играта и в същото време сме извън нея и виждаме цялата картина.

"Да виждаме цялата картина и да имаме перспектива са много важни умения, които ни служат и в живота. Това е и част от терапията. Идеята на един терапевт, на един психолог е да покаже цялата картина", казва Емилия Сотирова. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26